Aktuality

Helena Kazmarová pro Studio 6: Klimatizaci je nutné pravidelně čistit

19. července 2023 | Autor: ČT24

Klimatizace pomáhají čelit vysokým teplotám těchto dní. Pokud se ale používají špatně, mohou vést k angínám či zánětu nosohltanu. Jak je tedy správně nastavit a kam umístit? Nahradí klimatizace větrání? Jak mohou zaměstnavatelé řešit vysoké teploty na pracovišti? Plynou jim v tomto směru nějaké povinnosti? A jaká zdravotní rizika mohou z nesprávně používané nebo nastavené klimatizace hrozit? O tom hovořila ve Studiu 6 MUDr. Helena Kazmarová, vedoucí Centra zdraví a životního prostředí SZÚ.

Odkaz na originální zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/223411010100719/ (začíná 21:59 popř. 7:20 reálného času)

 

 

 

Přepis rozhovoru:

Nikola Reindlová, redaktorka

Klimatizace v hromadné dopravě, v práci nebo třeba v pečovatelských domech pomáhají čelit vysokým teplotám těchto dní. Pokud se ale používají špatně, mohou vést k angínám či zánětu nosohltanu. Jak správně a zdravě používat klimatizaci, tak to teď probereme s Helenou Kazmarovou z Centra zdraví a životního prostředí Státního zdravotního ústavu, přeji vám pěkné ráno.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Dobrý den.

Nikola Reindlová, redaktorka

Základní informace. Základní rada, jak si nastavit klimatizaci.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Tak důležité je u klimatizace, aby byla nastavena správně teplota, proudění vzduchu, důležité je myslet na vlhkost a na pravidelnou údržbu. Takže když to vezmeme po řadě nebezpečné, jak už jste zmínila, může být nastavení klimatizace na příliš nízkou teplotu, takovéto agresivní chlazení, které nám může způsobit řadu obtíží. Teplota by měla být nastavena na 567 stupňů pod venkovní teplotu, ale ten problém s chladným vzduchem z klimatizace má dvě části, jedna je otázka teplotního šoku při přechodu z teplého prostředí do toho klimatizovaného, to je jedna věc a druhá je dlouhodobé prochladnutí právě v tom prostředí, které je klimatizované, ještě se to kombinuje se správným nastavením proudění vzduchu z klimatizace, a to jak co do nasměrování, tak co do rychlosti, to znamená, už vlastně při umisťování klimatizace by mělo se myslet na to, kde asi se ty osoby budou nejvíce pohybovat, sedět nebo něco takového, aby ten proud vzduchu z klimatizace nešel přímo za krk na hlavu, někdy to není jednoduché, tohle.

Nikola Reindlová, redaktorka

Ta typická ztuhlá záda z klimatizace.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Typická ztuhlá záda, typická bolesti šíjových svalů a i bolesti hlavy. To znamená, tam je potřeba na to myslet a současně nastavit ne tak velkou intenzitu třeba toho proudění v kombinaci s dobrou teplotou, vlastně vám v té klimatizované místnosti nesmí být zima, nesmíte cítit, musí vám být příjemně, ale nesmíte cítit, že na vás fouká jako ledový vzduch a pak je to velmi jako užitečná záležitost, další věcí je, že klimatizace, pokud není současně vybavená, zvlhčování vzduchu, což velmi často není, tak vysušuje v té klimatizaci, dochází ke koncentraci vody a vlastně odebírá, odebírá vlhkost tomu vnitřnímu vzduchu a pak to způsobuje podráždění očí, kůže, dýchacích cest, takže pokud není možné ten vzduch zvlhčovat, zařídit to, tak je dobré na to myslet z hlediska hydratace kůže, pití, případně nějakých očních kapek, takové ty umělé slzy nebo nějaké podobné preparáty, abych nás ten Suchý vzduch nedráždil a současně je nutné si uvědomit, že i když z klimatizace jde příjemně vlahý vzduch, nejde o větrání, vlastně se nám tam v tom prostoru točí pořád stejný vzduch, to znamená, je nutné myslet na to, že i když je venku horko, tak je za určitých okolností potřeba krátce vyměnit vzduch, protože vlastně není, není ta místnost větraná.

Nikola Reindlová, redaktorka

Když chci být zodpovědný zaměstnavatel a lidem u sebe v práci právě chci dodržovat tato pravidla. Venku je ale 37, což jsme zažili teď třeba v sobotu. Já se budu držet těch pravidel, co se týče teploty, o kterých jste hovořila, dám klimatizaci na 30 stupňů. Což je ale velmi nekomfortní. Stále prostředí v té práci, jak jinak to můžu kompenzovat těm svým zaměstnancům?

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

No, tak jednak je pravda, že pokud je zaměstnavatel není povinen vybavit místnosti klimatizací, pokud jsou vybaveny, měla by ta teplota být udržována mezi 22 a 24,5 stupni, což už není v souladu s těma venkovníma teplotama, které jste uvedla. Tam je otázka, dá se to řešit jednak tím, že pokud nejde o přímý přechod z toho horkého prostředí, je tam nějaký meziprostor, abych tak řekla, chodba a tak dál, to znamená nějakým postupným přechodem i s větším snížení teploty a nějakým postupným přechodem mezi těmi dvěma prostředími, s tou rozdíl velmi rozdílnou teplotou, jednak vysoké teploty se dají řešit i nějakýma přestávkama, takovýma odpočinkovýma atd. To znamená nějakýma režimovýma opatřeníma.

Nikola Reindlová, redaktorka

Třeba nabízet tam dostatek vody, asi předpokládám.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Tak takhle, jednak musí být k dispozici pitná voda a potom existuje tzv. Povinnost poskytnout ochranné nápoje, která ovšem je docela jako složitě definovaná, když to řeknu, vzhledem k třídám práce, to znamená k náročnosti práce, překročení těch nejvyšších doporučených teplot na pracovišti, které se liší. Jestli jste, sedíte v kanceláři nebo támhle, pracujete někde v dolu, když to řeknu, nebo já nevím, kopete výkopy.

Nikola Reindlová, redaktorka

Nebo jestli sedíte ve studiu v Česku, nebo jestli tady máme také klimatizaci.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Ano, klimatizace to je, já bych řekla, že tady je dobře nastavená, protože vlastně člověk nevnímá nějaký takový soustředěný proud, který by mu foukal na nějaké části těla, že by to bylo nepříjemné. Důležité je ovšem, aby zaměstnavatel tu klimatizaci čistil, protože tím, že vlastně se ten vzduch v té klimatizaci filtruje, ochlazuje, točí, ale vlastně ten vzduch, který obsahuje prach a nějaké zárodky mikroby, tak ty se zachytávají na těch filtrech a ta klimatizace se zanáší, pokud se nečistí, může být zdrojem plísní, virů, bakterií a jiných tak podobných nehezkých věcí.

Nikola Reindlová, redaktorka

Stále častěji se klimatizace objevují i doma, lidé si to v posledních letech poměrně často kupují právě i domů. Je dobré si třeba pouštět klimatizaci na noc.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

No, to zase záleží na tom, jak právě máte uspořádáno tu ložnici. Nemělo by na vás foukat. Zvláště když člověk usne, tak si třeba neuvědomí ten, to dlouhodobé ochlazování.

Nikola Reindlová, redaktorka

Když se podíváme na ty zdravotní rizika. My jsme to částečně už řekli, ale možná s tím nadměrným používáním klimatizace, nesprávným používáním klimatizace, jaká jsou ta zdravotní rizika.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

No, jsou způsobena jednak teda tím přímým působením studeného vzduchu a ovlivněním bolesti svalových úponů páteře, bolesti hlavy. Může se, můžou způsobit vlastně prochlazení, které vede k rýmě,  letní angíně, to znamená všechny tyhle ty obtíže a pak ty obtíže způsobené tím suchým vzduchem.

Nikola Reindlová, redaktorka

Co ventilátory.

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Ventilátory, to jsou takoví chudší příbuzné klimatizace.

Nikola Reindlová, redaktorka

Já jsem to nechtěla úplně….

MUDr. Helena Kazmarová, SZÚ

Ano, tam ten princip je podobný, to znamená, ventilátor vlastně sice ten vzduch neochlazuje, ale princip jeho působení je v tom, že rozhýbá vzduch a ta vrstvička vzduchu, kterou máme kolem kůže, kde vlastně se odpařuje pod, tak ten ventilátor jí pomáhá vyměňovat, sune nám tam nový, o něco sušší vzduch a tím zlepšuje, zlepšuje odpařování potu a tím zlepšuje vlastně termoregulaci, ale opět platí to, že je potřeba dát pozor, aby na nás ten vzduch nefoukal příliš velkou intenzitou, příliš zblízka na čelo, za krk a tak dál. Stejná pravidla.