Aktuality

Kojení je pro děti tak důležité, že jeho význam připomíná i celý Světový týden kojení. Tradičně se pojí k začátku srpna

01. srpna 2023 | Autor: CPVZ

Začíná srpen a jeho první týden je tradičně spojen se Světovým týdnem kojení. Ten si připomínáme už více než 30 let. Velký zdravotní, sociální, ekonomický i ekologický význam kojení je teď vyzdvihován a vysvětlován více, než kdy jindy.
Letošním tématem je otázka zlepšení podmínek pro kojení u pracujících žen. Celosvětová aliance na podporu kojení (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) upozorněním na tuto problematiku reaguje na fakt, že problémy na pracovišti jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč ženy vůbec nezačnou kojit nebo přestávají kojit dříve, než je doporučeno.
A jak je vlastně podpora kojení na pracovišti zakotvena v našich zákonech? Kojení, kojící ženy nebo mateřské mléko jsou zmíněny v různých zákonech. Přímo podmínky pro kojení pracujících žen upravuje Zákoník práce, a to ve svém paragrafu 242. Stanovuje, že zaměstnankyni, která kojí své dítě, je zaměstnavatel povinen poskytnout kromě obvyklých přestávek v práci ještě zvláštní přestávky ke kojení. Pokud žena pracuje na stanovenou týdenní pracovní dobu, má do konce 1. roku věku dítěte nárok vždy na 2 přestávky v délce 30 min. během pracovního dne. Potom v následujících 3 měsících má nárok vždy na jednu 30 min. přestávku.
Zákoník práce také popisuje, jak se tyto podmínky mění u kojící ženy, která pracuje na zkrácenou pracovní dobu. Podstatné je, že přestávky ke kojení se započítávají do pracovní doby a přísluší za ně finanční náhrada ve výši průměrného výdělku.
Ať už je kojící žena zaměstnaná nebo ne, může se stát, že někdy není snadné kojit bez problémů a vytrvat tak dlouho, jak odborníci doporučují. Často je zapotřebí hodně odhodlání, podpory rodiny a zejména správných informací. Proč stojí zato kojit, jaké zásady dodržet, aby se kojení dařilo a další důležité informace týkající se kojení se dočtete třeba na našem webu.