Aktuality

Kreativní kampaň “Nikotin víc bere, než dává” předčila očekávání

03. července 2023 | Autor: Tisková zpráva

Státní zdravotní ústav při příležitosti Světového dne bez tabáku (31. května) již poněkolikáté vyhlásil kreativní kampaň pro žáky 2. stupně ZŠ a víceletých gymnázií. Cílem kampaně bylo zamyšlení žáků, co je to nikotin, jak se získává, v jakých výrobcích se nachází a jaké účinky má nikotin na lidské tělo. Zamyšlení se týkalo také ekologických dopadů pěstování a zpracovávání tabáku, výroby a následné likvidace ostatních produktů obsahujících nikotin.

Žáci dostali za úkol kreativně zpracovat výtvarné dílo nebo krátké video na téma „Proč neužívat nikotinové výrobky“. Mohli se zúčastnit jedné z těchto tří kategorií:

  • individuální výtvarné dílo
  • skupinové výtvarné dílo
  • krátké video (do 2 minut)

Do kampaně se celkem zapojilo 75 škol. Obdrželi jsme 142 individuálních kreativních prací, 87 skupinových prací a 20 natočených videí. Vybrat nejzajímavější díla nebylo vůbec snadné.

Vzhledem k velkému zájmu zapojení škol do kampaně jsme mimo jiné vyhlásili kategorii “Zvláštní cena”, do které jsme zařadili díla, která porotu zaujala svou nápaditostí a kreativitou. Navíc jsme mimo umístění nejzajímavějších děl v jednotlivých kategoriích ocenili dalších 15 originálních nápadů.

Na sociálních sítích Facebooku Centra podpory veřejného zdraví mohla veřejnost libovolně hlasovat, které dílo je nejvíce zaujalo. Problematika škodlivosti kouření vzbudila u žáků velký zájem a díky sdílení se podařilo rozšířit povědomí o tabáku a nikotinu mezi širokou veřejností. O naší kampani „Nikotin víc bere, než dává“ se dozvědělo téměř 37 000 lidí a reagovalo na ni přibližně 6 000 uživatelů sociálních sítí.

Ke kampani bylo vytvořeno několik souvisejících materiálů, které byly vysílané na základních školách po celé České republice prostřednictvím sítě ÁMOS.  Žáci se pomocí obrazovek zapojili do vědomostního kvízu a vyzkoušeli si své znalosti o tabáku a nikotinu. Společně s kvízem mohli shlédnout edukační video o dopadech tabákového průmyslu na planetu Zemi. Do kvízu se zapojilo celkem 358 žáků. Z toho bylo oceněno dárkovým balíčkem 23 žáků, kteří správně odpověděli na všechny kvízové otázky.

Velké poděkování patří všem, kteří se zapojili do celorepublikové kampaně „Nikotin víc bere, než dává“. Žáci odvedli obrovský kus práce a poděkování patří i učitelům, kteří své žáky k tvorbě motivovali a podporovali je v realizaci skvělých nápadů.

Oceňujeme snahu všech, a tak každý, kdo se zúčastnil, obdržel diplom za účast v kampani. Pro 3 nejnápaditější díla z každé kategorie (individuální výtvarné dílo, skupinové výtvarné dílo, krátké video) jsme navíc připravili i drobné ceny. Třídám oceněných žáků zrealizujeme interaktivní preventivní program „Dej si taky“ #dikynechci!, který upozorňuje na rizika užívání tabákových, nikotinových produktů a konzumaci alkoholu.

Závěrem bychom chtěli říct, že všichni jsou vítězové, protože se aktivně zapojili do naší kampaně a pomohli tím rozšířit povědomí o dopadech tabáku a nikotinu mezi své kamarády, spolužáky, rodiče, učitele i širokou veřejnost. Děkujeme za velký zájem a těšíme se na další ročník!

Nejzajímavější díla si prohlédněte v krátkém videu nebo na Facebooku Státního zdravotního ústavu.