Aktuality

Marie Nejedlá ve Stylu pro ženy: Co se děje v těle, když usínáme za volantem?

02. července 2024 | Autor: Styl pro ženy

článek Styl pro ženy

V kolik hodin přichází největší krize? Co (ne)poslouchat při řízení? A co pomáhá, když se nám za jízdy dělá špatně?
Únava představuje podle zjištění odborníků z Evropské spánkové společnosti stejné riziko jako požití alkoholu před jízdou.
Mikrospánek utlumí činnost mozkové kůry na 3 až 15 vteřin. Když k němu dojde, můžete mít i otevřené oči, ale nic nevnímáte. Mezi jeho spouštěče patří nevyspání, horko a také vydýchaný vzduch.
Zívání je první známkou únavy. Dýchání se nevědomě stává mělčí a následkem toho se v krvi sníží množství kyslíku, což vede ke zhoršené přeměně látek a energií i využití krevního cukru. To zhoršuje úsudek, odhad vzdálenosti a prodlužuje se i reakční doba.
Pozornost paradoxně zhoršuje pohodlné sezení komfortních automobilů a také snadnost automatického řízení, obzvlášť v noci, kdy jsou lidské biorytmy nastaveny na spánek.
Čas mezi 2.00 a 4.00 je obzvlášť nebezpečný. Tělo se totiž nachází ve fázi maximální relaxace, tudíž má nízké reakční schopnosti a také odolnost proti stresu.
Ohrožení nastává i mezi 13. a 15. hodinou, a to kvůli velmi aktivnímu trávicímu ústrojí. Více krve se přesouvá do této oblasti a člověk se cítí vyčerpaný a chce se mu spát.
Monotónní hudbu vypněte! Snižuje stimulaci mozku a nahrává případnému mikrospánku. Lepší je poslouchat mluvené pořady, v nichž se stále něco děje.
Časté mrkání, přivírání očí, přehlížení značek a výjezdů, neudržení hlavy ve vzpřímené poloze signalizují zvyšující se únavu.
V autě příliš netopte ani dlouho nevyhřívejte sedačky. Teplé prostředí způsobuje rozšíření cév, při kterém je více krve přesunuto do periferního krevního řečiště. Vy se potíte, je vám horko, ale krevní tlak klesá a tím přitéká ještě méně okysličené krve do mozku, což podporuje ospalost.
Proudění studeného vzduchu, krátká procházka, protažení se a málo slazené tekutiny s citronem dokážou udržet bdělost i větší soustředěnost na zbytek cesty.
Nevolnost při jízdě trápí vždy toho, kdo neřídí. Tzv. kinetóza přitom nemá nic společného s trávicím traktem.
Způsobuje ji dráždění rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu zrychlením nebo otočením hlavy. Často nás také zaskočí při nepravidelné rychlé změně směru.
Kinetóza se dá zmírnit, když se posadíte na přední sedadlo auta. Pomáhá také nečíst si za jízdy, fixovat určitý bod v dálce nebo pokud možno se dívat rovně před sebe. Případně si vzít před cestou lék na prevenci kinetózy.