Aktuality

Ověřit svůj zdravotní stav si v rámci Evropského týdne testování na HIV a žloutenky přišlo přes 1700 osob

05. ledna 2024 | Autor: Tisková zpráva

Ve dnech 20. – 27. listopadu 2023 se napříč Evropou konal už desátý ročník  Evropského týdne testování na HIV a žloutenky. V České republice se počet oslovených přiblížil rekordnímu roku 2022 a otestovat se přišlo celkem 1725 osob. Zájem o kontrolu svého zdravotního stavu projevili lidé ve všech krajích České republiky, nárůst zájmu byl patrný zejména v Praze. Akce se účastnilo 37 organizací a institucí, dohromady jsme nabídli 86 míst v ČR s možností bezplatného a anonymního testování, a to jak v kamenných poradnách, tak v mobilních ambulancích. Během 6 dnů odborníci věnovali klientům 1180 hodin.  

„Propagace akce jako taková se zaměřovala na bezplatné anonymní testování. Zájemci přicházeli nejen na připravená odběrová místa, ale přímo i do HIV center a k lékařům, kde je péče hrazena zdravotními pojišťovnami. Máme velikou radost, že se už druhým rokem v řadě podařilo oslovit a informovat o problematice HIV/ AIDS, žloutenek a syfilis takové množství lidí. Zásadní je totiž infekci odhalit co nejdříve a zahájit léčbu. Včasná léčba znamená naději na co nejvyšší kvalitu života,“ uvedla MUDr. Anna Kubátová, manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.

V průběhu testovacího týdne, který probíhal od pondělí 20. do pondělí 27. listopadu 2023, se podařilo zachytit 3 HIV pozitivní vzorky u osob, které o své pozitivitě dosud nevěděly. Testy odhalily také 3 osoby s pozitivními markery žloutenky typu B. Celkem u 39 testovaných klientů je třeba pokračovat ve vyšetřování žloutenky typu C. Syfilis byla diagnostikována u 12 osob. Vyšší zájem o testování pokračoval i v následujících týdnech, kdy se podařilo odhalit další infikované. Největším bonusem je možnost zajištění okamžité léčby pro všechny, u nichž byl zjištěn pozitivní výsledek testu. Všem pozitivně testovaným se dostalo profesionální péče a byli odesláni ke specialistům, kteří se ujmou jejich léčby.

„Akce oslovila ve větší míře než v roce 2022 i občany jiných národností, včetně Ukrajinců, pobývajících momentálně na našem území. Nabídky testování využilo 240 z nich. Web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com  poskytuje základní informace přeložené do devíti světových jazyků. Výzvou pro další kampaně pro nás zůstává motivovat k návštěvě testovacích míst i stále více cizinců a učit je nebát se využít této nabídky prevence,“ přeje si do budoucna doktorka Anna Kubátová a dodává, že opravdu velké poděkování za úspěch akce patří všem pracovníkům, kteří se na propagaci, odběrech i zpracování vzorků podíleli.

V příloze naleznete číselné údaje a graficky zpracované výsledky Evropského týdne testování na HIV a žloutenky.