Aktuality

V České republice nadále probíhá epidemie chřipky

09. ledna 2023 | Autor: Tisková zpráva

V 1. týdnu roku 2023 se nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) zvýšila o 10,5 % a dosáhla hodnoty 1956 případů na 100 000 obyvatel. Nárůst pozorujeme především mezi dospělými. V kategorii chřipkových onemocnění (ILI) se pak celková nemocnost nepatrně snížila (o 3,5 %), ale u dospělé populace stále evidujeme vzestup, a to především u lidí starších 65 let. Tam nemocnost vzrostla o více než čtvrtinu (26,6 %) a ve věkové kategorii 25 – 64 let pak nárůst představuje téměř 20 procent (18,2 %).


„Data nemocnosti jsou ještě stále ovlivněna svátky, skutečná nemocnost tedy může být ještě vyšší, musíme počítat i s lidmi, kteří ke konci svátečního období nevyhledali lékaře a nedostali se tak do statistik. Nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi  je  hlášena z jihovýchodní části území ČR, konkrétně z krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Pardubického, Olomouckého, Vysočiny, Jihočeského a Zlínského,“ upřesňuje vedoucí Oddělení infekčních nemocí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 6. 1. 2023 hlášeno celkem 136 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž 35 skončilo úmrtím.

V rámci Evropy jsou poslední dostupná data za 52. týden roku 2022, kdy je aktivita chřipky nadále na vysoké úrovni s vysokými procenty záchytů chřipkových virů, konkrétně 34 %, přičemž za hranici epidemie je v rámci Evropy považována pozitivita 10 %. V Evropě v letošní sezoně cirkuluje především chřipka typu A,  podíl chřipky typu B činí 6 %.

„Situace je velmi podobná v České republice, kde se uplatňuje také dominantně chřipka typu A. Vakcíny jsou pro letošní sezónu dobře na toto spektrum virů zacíleny a stále je možné se nechat očkovat i vzdor probíhající epidemii. Jen je třeba brát na zřetel, že ochranný účinek vakcíny nastupuje až zhruba za 14 dnů od aplikace,“ dodává MUDr. Jan Kynčl, Ph.D.

Hlášení akutních respiračních infekcí