Centrum zdraví, výživy a potravin

Kolagen ve výživě pleti

17. srpna 2023 | Autor: prof. J.Ruprich

Řada vědeckých studií prokázala doplňků stravy s hydrolyzovaným kolagenem při zlepšování projevů stárnutí pleti. Klinické studie podporují nové důkazy o účincích hydrolyzovaného kolagenu na lidskou pokožku. V systematickém přehledu byla provedena rešerše literatury v databázích Medline, Embase, Cochrane, Latin American and Caribbean Health Sciences Literature a Journal of Negative Results in BioMedicine. Byly použity randomizované, dvojitě zaslepené a kontrolované studie, které hodnotily perorální příjem hydrolyzovaného kolagenu. Jako výsledky intervence se uváděly alespoň jeden z následujících efektů: ovlivnění vrásek, hydratace, elasticita a pevnost pokožky.

Několik vědeckých studií s kolagenem

V databázi bylo vybráno 19 studií s celkem 1 125 účastníky ve věku od 20 do 70 let (95 % žen). Osoby užívaly kolagenové doplňky. V meta-analýze se prokázaly příznivé výsledky s hydrolyzovaným kolagenem ve srovnání s placebem. Zlepšila se pevnost, pružnost, vlhkost pokožky. Hydratace pokožky a pružnost se potvrdila. Požitím hydrolyzovaného kolagenu po dobu 90 dnů se pleť zlepšila (redukce vrásek a elasticita). Doplňky stravy se často používají na kůži, vlasy a nehty. Kolagen má důležitý význam. Je ale otázka, zda zlepšení pleti byla skutečně způsobena kolagenem. Většina studií používala doplňky stravy, které obsahovaly více látek než kolagen. Mezi dalšími složkami byly další vitaminy, minerály, antioxidanty, koenzym Q10, kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát.

Kolagen je složený z peptidů

Kolagen je hlavní strukturální bílkovina tkání. Nachází se v kůži, vlasech, nehtech, šlachách, chrupavkách a v kostech. Kolagen spolupracuje s dalšími látkami, jako je kyselina hyaluronová a elastin. Udržuje pružnosti, objem a vlhkost pokožky. Pomáhají i další bílkoviny, jako je např. keratin, které tvoří kůži, vlasy a nehty. Kolagen je jednou z aminokyselin. Je součástí potravin bohatých na bílkoviny. Doplňky stravy často obsahují kolagen z mnoha různých zdrojů, např. z ryb, skotu, prasat nebo kuřat. Obvykle obsahují peptidy. Mají krátké řetězce aminokyselin.

Je třeba dlouhodobé bezpečné kvalitní studie

Několik randomizovaných, kontrolovaných studií kolagenových doplňků s vysokým obsahem peptidů propyl-hydroxyprolinu a hydroxypropyl-glycinu může zlepšit vlhkost, pružnost, vrásky pokožky. Je třeba provést rozsáhlé a kvalitní studie, zda jsou dostupné produkty užitečné a  bezpečné. Jde také o jejich dlouhodobé užívání. Téměř žádné důkazy nepodporují používání kolagenu ke zlepšení stavu vlasů a nehtů. Malá studie z roku 2017 na 25 osobách s lámavými nehty zjistila, že užíváním 2,5 gramu kolagenu denně po dobu 24 týdnů se zlepšila lámavost a růst nehtů. Ale tato studie neměla kontrolní skupinu. Mohlo to být i placebo. Na lidech nebyly provedeny obecné studie zkoumající přínosy kolagenových doplňků pro vlasy. V současné době žádné lékařské důkazy nepodporují marketingová tvrzení, že kolagenové doplňky mohou zlepšit růst, lesk, objem a tloušťku vlasů.

Kolagenové doplňky – existuje dostatek důkazů?

Naše tělo nedokáže vstřebat kolagen v celé jeho podobě. Nedostane se do krevního oběhu. Musí být rozložen na peptidy, aby se mohly vstřebat střevem. Peptidy mohou být dále rozloženy. Z nichž se vytvářejí bílkoviny, jako je keratin, které pomáhají tvořit kůži, vlasy a nehty. Z peptidů se znovu tvoří kolagen, který se ukládá v jiných částech těla. Je součásti např. chrupavky, kostí, svalů nebo šlach. Zatím žádná studie na lidech jednoznačně neprokázala, že kolagen, který užíváte perorálně, skončí ve vaší kůži, vlasech nebo nehtech.

Ochrana pleti

Pokud je vaším cílem zlepšit strukturu a pružnost pokožky a minimalizovat vrásky, je lepší zaměřit se na ochranu před sluncem a používat lokálně retinoidy. Rozsáhlý výzkum již prokázal, že tato opatření jsou účinná.

Pozor na přídatné látky a plnidla

Pokud se rozhodnete vyzkoušet kolagenové doplňky, vyhněte se doplňkům s příliš velkým množstvím přídatných látek nebo plnidel. Výrobky obsahující vysoké množství Je ale otázka, zda zlepšení pleti byla skutečně způsobena kolagenem. Většina studií používala doplňky stravy, které obsahovaly více látek než kolagen. Mezi dalšími složkami byly další vitaminy, minerály, antioxidanty, koenzym Q10, kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát a hydroxy-prolylglycinu lépe redukují vrásky a zlepšují vlhkost pokožky. Lidé mají různé jiné zdravotní potíže. Před zahájením užívání jakýchkoli nových doplňků stravy se raději poraďte se svým lékárníkem nebo dermatologem. Individuální porada je vhodná.

Prof.J.Ruprich, CZVP SZÚ, 17. 8. 2023

Zdroj:

  1. Int J Dermatol. 2021 Dec; 60 (12):1449-1461. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33742704/
  2. Harvard Health Publishing: https://www.health.harvard.edu/blog/considering-collagen-drinks-and-supplements-202304122911 (2023)
  3. Wikipedie: Kolagen; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kolagen
  4. J Cosmet Dermatol. 2022 Feb;21(2):438-443.; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34694676/
  5. Cosmet Dermatol. 2020 Apr;19(4):910-912.; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31411379/