Aktuality
ČT 1: Přibývá případů onemocnění legionelózou
12. října 2023 | Autor: ČT 1
V posledních dnech nápadně dokonce za dlouhou dobu nebývale přibylo případů legionelózy. Její bakterie se můžou vyskytovat i v půdě, ale vůbec nejčastěji se šíří vodou ve vodovodech. A tady podle expertů je přímá souvislost, proč je případů legionelózy rekordní počet právě teď právě v této době. Lidi se snaží šetřit na drahých energiích, a tedy i na ohřevu vody. A to je ta příčina. Hodně případů evidují hygienici hlavně na Liberecku.
Horečka, kašel, dušnost nebo bolesti svalů. Na první pohled příznaky respiračního onemocnění mohou skrývat jiný problém, legionelózu.
U čtvrtiny asi až poloviny infikovaných to může být provázeno i průjmy nebo nějakým zblouzněním a zmateností.
A podobné příznaky měla také starší žena z Liberce.
Která byla chronicky nemocná a onemocněla legionelózou. V odběrech vody byla prokázána přítomnost legionely a také tam bohužel byla naměřena velmi nízká teplota té teplé vody.
Bakterie legionela se množí v teplém a vlhkém prostředí, zejména při teplotách od 20 do 45 °C. Významný nárůst zaznamenal celorepublikově i Státní zdravotní ústav.
K 1. říjnu. Bylo hlášeno asi 234 případů, takže došlo tam k určitému nárůstu.
Na nižší teploty přepínají lidé ohřev v domě kvůli úsporám, což se jim nevyplácí. Pro likvidaci bakterie je nutný dostatečný ohřev vody alespoň jednou týdně.
Na těch 55-60 stupňů, aby se ta legionela uvařila jednorázově.
Důležité je, aby voda cirkulovala, aby se prováděla průběžná kontrola a provedlo se odkalování, to znamená, aby tam nevznikaly skutečně nějaké místa, kde by mohla vzniknout pravděpodobnost vzniku právě té legionely.
Legionelóza mívá mírný průběh v podobě tzv. pontiacké horečky výjimečně může onemocnění vést k úmrtí. Gabriela Juřikovská a Petr Vodceďálek, Česká televize.