Chřipka

Hodnocení rizik sezonní chřipky v EU v sezoně 2017-2018

Text s využitím materiálu ECDC ( www.ecdc.europa.eu ), 20.12.2017


  • Chřipková sezóna (tj. vyšší výskyt chřipky) začala ve 48. týdnu roku 2017, kdy 11 členských států EU / EHP uvádělo více než 10 % vzorků pozitivních na chřipku.
  • První detekce naznačují vyšší cirkulaci virů chřipky typu A (H3N2) a typu B / Yamagata. Vzhledem k tomu, že subtyp H3N2 dominoval již v minulé sezóně, část populace by měla být chráněna. Výskyt variantních kmenů (jako je tomu v USA) však nelze vyloučit, což by zvýšilo pravděpodobnost závažného průběhu onemocnění zejména u starších osob. Nicméně, v menší míře je prokazován též virus chřipky typu A (H1N1) pdm09 a virus typu B / Victoria.
  • V této fázi zatím není možné předvídat intenzitu a rozsah epidemie chřipky v Evropě.
  • Očekává se, že účinnost vakcíny proti viru chřipky A (H1N1) pdm09 bude vysoká, zatímco účinnost proti viru chřipky typu A (H3N2), tj. aktuálně nejčastějšímu viru typu A, bude pravděpodobně nižší.
  • Viry chřipky typu B linie Yamagata jsou dosud dominantní a účinnost vakcíny proti tomuto viru bude velmi nízká, protože není obsažena v používaných trivalentních vakcínách. V případě očkování tetravalentní vakcínou by účinnost vakcíny měla být dobrá.