Informace k novému typu chřipky A (H1N1)

Stanovisko k omezení očkování proti chřipce v Kanadě

Tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví

Dne 29. září uveřejnil web aktuálních infektologických a epidemiologických informací PROMEDMAIL následující zprávu, která byla prakticky v plném rozsahu převzata z novin The Vancouver Sun: Velmi předběžné výsledky studie prováděné v Kanadě naznačily, že u osob očkovaných proti sezónní chřipce může být vyšší pravděpodobnost, že se nakazí novou formou chřipky pandemic (H1N1) 2009.

 

V ČR ani v jiných státech EU není očkování proti sezónní chřipce nijak omezováno či přehodnocováno. Studii však  Česká republika, ani EU neberou na lehkou váhu. Diskusi k této problematice v tomto týdnu vedl také zdravotně bezpečnostní výbor EU. Zástupci Evropského centra pro kontrolu nemocí vyslovili nad kanadskou studií pochybnosti. Státy budou informovány o podrobnostech studie, které si Evropská unie z Kanady vyžádala. V tuto chvíli dál platí, že očkování proti sezónní chřipce je výhodné. I když nechrání proti pandemické  chřipce, dá se předpokládat, že pokud  dojde k onemocnění  pandemickou  chřipkou,  nebudou klinické příznaky provázeny případnými komplikacemi.

Oficiální vyjádření kanadské strany není k dispozici, stejně tak nejsou žádné informace o designu a statistickém hodnocení studie, ze které informace vychází, ani lokalita, kde byla/je prováděna. Oficiální stanovisko k této studii zatím nezveřejnila ani SZO (Světová zdravotnická organizace)  ani ECDC (Evropské centrum pro kontrolu nemocí).

 

 

 

 

Pro více informací kontaktujte Ministerstvo zdravotnictví ČR, tel.: 224 972 166

Odbor komunikace s veřejností, e-mail: tis@mzcr.cz