Chřipka

Zesílená surveillance závažných onemocnění způsobených virem ptačí chřipky v nemocničních zařízeních v zemích EU/EHP

Enhanced surveillance of severe avian influenza virus infections in hospital settings in the EU/EEA, ECDC

Tento dokument popisuje, jak posílit epidemiologický dohled v nemocničních zařízeních za účelem identifikace těžce postižených pacientů infikovaných virem ptačí chřipky v EU/EHP.

Shrnutí

V Evropě letos v letních měsících pokračuje epidemie ptačí chřipky, která způsobuje vysokou úmrtnost v koloniích mořských ptáků včetně racků. Očekává se, že dojde k většímu kontaktu lidské populace s nemocnými nebo uhynulými ptáky a savci. Pokud ptačí chřipka cirkuluje u volně žijících ptáků a savců a lidé jsou jí přímo vystaveni bez použití ochranných pomůcek, přenos onemocnění na člověka nelze zcela vyloučit.

Během letních měsíců jsou infekce viry sezónní chřipky omezené a očekává se, že do nemocnic bude přijato pouze malé množství pacientů se závažným onemocněním způsobeným viry sezónní chřipky.

K identifikaci sporadických závažných lidských infekcí virem ptačí chřipky v nemocničním prostředí se navrhuje následující přístup:

  • Osoby přijaté do nemocnic s respiračními příznaky by měly být dotázány, zda byly během posledních dvou týdnů vystaveni kontaktu s volně žijícími ptáky a drůbeží nebo jiným volně žijícím zvířatům (mrtvým nebo živým).
  • U hospitalizovaných pacientů s nejasnou virovou encefalitidou/meningoencefalitidou bez chybějící diagnózy etiologického agens by se mělo zvážit jejich testování na chřipkové viry.
  • Všechny vzorky pozitivní na chřipku typu A od hospitalizovaných pacientů by měly být subtypovány na viry sezónní chřipky A(H1)pdm09 a A(H3).
  • Vzorky pozitivní na virus chřipky typu A, ale negativní na subtyp A(H1)pdm09 nebo A(H3) by měly být okamžitě odeslány do národních referenčních laboratoří pro chřipku k další analýze a testování na subtyp H5.

 

Podle https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/enhanced-surveillance-severe-avian-influenza-virus-infections-hospital-settings  zpracovalo Oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

28.6.2023