Diftérie (záškrt)

Úmrtí na záškrt v Belgii

17. března 2016 zemřelo v Belgii, v Antverpách, na záškrt neočkované 3leté dítě čečenského původu, narozené v Belgii (dívka).


17. března 2016 zemřelo v Belgii, v Antverpách, na záškrt neočkované 3leté dítě čečenského původu, narozené v Belgii (dívka). Dítě nikde necestovalo, rodiče zřejmě ano.

První příznaky onemocnění se objevily 6. března, na jednotce intenzivní péče byla dívka hospitalizována 11. března 2016, později se zdravotní stav dítěte zhoršoval.

Diagnóza záškrtu byla potvrzena 15. března Národním referenčním centrem v Belgii a konfirmována WHO spolupracujícím centrem pro difterii ve Velké Británii.

Protože Belgie nemá difterickýantitoxin, nabídlo ECDC zprostředkovat jeho zajištění. Národní institut pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) Nizozemska dodal antitoxin 16. března 2016.

Přes veškerou snahu a podání antitoxinu dítě zemřelo 17. března, příčina úmrtí – srdeční selhání (fatální myokarditida) v souvislosti s progresivním průběhem onemocnění.

Zdravotnické orgány Vlámského regionu nyní posuzují další případná rizika např.: vyšetření kontaktů (rodina, zdravotníci, ošetrující personál, zaměstnanci děti ze školky), preventivní profylaxe antibiotiky, očkování, aby se zavedla případná dodatečná opatření pro prevenci a kontrolu.

 

Zdroj: promed (http://www.promedmail.org/)

EWRS (Early warning and response system)

Communicable disease threats report (CDCR), week 11, 13-19 March, ECDC (http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/communicable-disease-threats-report-13-19-mar-2016.pdf)

 

Záškrt lze léčit podáním antitoxinu a antibiotiky, pokud jsou podány včas.

Prevence záškrtu je očkování.