Ebola

Epidemie onemocnění vyvolaných virem Ebola, provincie North Kivu a Ituri, Demokratická republika Kongo – aktualizace k datu 13. 6. 2019.

Ugandské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo od 12. června tři případy importovaných onemocnění vyvolaných virem Ebola a dvě úmrtí v oblasti Kasese v Ugandě. Jedná se o první případy, které byly hlášeny mimo Demokratickou republiku Kongo od začátku vypuknutí epidemie v srpnu 2018.


Všechny nové případy jsou členové rodiny, kteří měli v cestovní anamnéze návštěvu Demokratické republiky Kongo, kde byli označeni jako kontakty. Ze šesti rodinných příslušníků, pětiletý chlapec (indexový případ – první nemocný v rodině), jeho babička a mladší bratr měli pozitivní PCR test na virus Eboly. Indexový případ a jeho 50letá babička od té doby zemřeli. V současné době přibylo na seznam k dalšímu sledování (follow-up) 27 blízkých kontaktních osob.

S ohledem na šíření epidemie mimo provincie North Kivu a Ituri v Demokratické republice Kongo se 14. června 2019 sejde v Ženevě Výbor pro řešení mimořádných situací Mezinárodních zdravotnických předpisů, aby určil, zda je epidemie hrozbou pro veřejné zdraví mezinárodního významu.

Podle Ministerstva zdravotnictví Demokratické republiky Kongo bylo od začátku vypuknutí epidemie v Demokratické republice Kongo v srpnu 2018 zaznamenáno 2 084 případů onemocnění virem Ebola (1 990 potvrzených, 94 pravděpodobných), včetně 1 405 úmrtí (1 311 potvrzených, 94 pravděpodobných),

Počet nakažených zdravotnických pracovníků v Demokratické republice Kongo je 115, včetně 38 úmrtí.

Dvacet dvě zdravotnické oblasti ve dvou provinciích v Demokratické republice Kongo oznámily potvrzené nebo pravděpodobné případy viru Ebola: Alimbongo, Beni, Biena, Butembo, Kalunguta, Katwa, Kayna, Kyondo, Lubero, Mabalako, Manguredjipa, Masereka, Mutwanga , Musienene, Oicha a Vuhovi v provincii North Kivu a Bunia, Komanda, Nyankunde, Mandima, Rwampara a Tchomia v provincii Ituri.

Potvrzené a pravděpodobné případy onemocnění virem Ebola podle týdnu hlášení. Demokratická republika Kongo a Uganda.

EBOLA_2019_cerven.jpg

 

EBOLA_2019_cerven_2.jpg

Zdroj:

https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/epidemiological-update-ebola-virus-disease-outbreak-north-kivu-and-ituri-provinces-4