MPOX, monkeypox, opičí neštovice

Týdenní zpráva SZÚ k testování vzorků na virus opičích neštovic

Během tohoto týdne Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ vyšetřila celkem 14 vzorků od 6 různých pacientů. Jako infikovaného testy metodou PCR označily v tomto týdnu nově jednoho člověka. Celkem jsme tedy laboratorně potvrdili již 6. případ opičích neštovic v ČR.


Pozitivní vzorek nám odeslala Fakultní nemocnice Bulovka a epidemiologické šetření prováděla pražská hygienická stanice. https://www.hygpraha.cz/prazsti-hygienici-eviduji-sesty-laboratorne-pozitivne-testovany-pripad-opicich-nestovic/

„Národní referenční laboratoř již také z pozitivních vzorků izolovala virus opičích neštovic  a tento materiál poslouží pro možnost kontroly metod testování v dalších laboratořích. V tomto týdnu již můžeme začít vydávat izolovanou DNA jako pozitivní standard pro další laboratoře, které by měly zájem participovat na diagnostice, a pro nastavení metodiky celogenomové sekvenace. V příštím týdnu bude NRL pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění mít kmen viru opičích neštovic izolovaný a pomnožený na buněčné kultuře pro vědecko- výzkumné laboratoře, které mají povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost k nakládání s tímto virem. To se týká i Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě,“ popsala vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová.

„Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě je tak druhým testovacím pracovištěm a v případě potřeby vzorky s podezřením na infekci nebude nutné posílat jen do SZÚ, ale zvolit lokalitě výskytu bližší testovací pracoviště,“ upřesnila ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková.

V tuto chvíli nemá SZÚ hlášen příjem žádného dalšího vzorku k vyšetření.