Roupi

Roupi

Roupi

Onemocnění roupy se nazývá enterobióza nebo oxyurióza.

Výskyt: na celém světě, více v mírném podnebném pásu a ve městech. Nejčastěji jsou postiženy děti předškolního a školního věku.

Příznaky: Nejčastějším příznakem je svědění kolem konečníku, především v noci. U masivnějších nákaz se může objevit nechutenství, pobolívání břicha a průjem. Mírné nákazy probíhají bez příznaků.

Inkubační doba: vajíčka roupů lze v perianálním stěru nalézt za 2-6 týdnů po nákaze.

Původce: hlístice roup dětský Enterobius (Oxyuris) vermicularis.

Zdroj nákazy: člověk

Přenos: K přenosu dochází vajíčky roupů alimentární cestou. Samičky naplněné vajíčky se uvolňují ze střevní sliznice a vycházejí z těla stolicí nebo především v noci migrují análním otvorem a kladou vajíčka v okolí análního otvoru. Tato vajíčka během několika hodin uzrávají, oddělují se od kůže a zamořují okolí – zejména prádlo a lůžkoviny. Vajíčka bývají přítomna v prachu místnosti a mohou být vdechnuta a pak polknuta, také se mohou zanést do úst kontaminovanou rukou neumytou po použití toalety. K nepřímému přenosu může dojít prostřednictvím kontaminované potravy nebo kontaminovaných předmětů (dětské hračky).

Období nakažlivosti, vnímavost, imunita: Vajíčka roupů přežívají ve vnějším prostředí asi 3 týdny, imunita po nákaze nevzniká, proto jsou časté opakované nákazy, vnímavost k nákaze je všeobecná.

Očkování, prevence: Vakcína proti enterobióze není dostupná. Prevencí onemocnění jsou hygienická opatření: mytí rukou před jídlem a po použití toalety, omytí konečníku ráno a večer mýdlem a tekoucí vodou, denní výměna spodního prádla. Podlahy koupelen a ložnic je doporučeno vytírat vlhkým hadrem. Léčbu antiparazitárními léky je potřeba opakovat za 2-4 týdny a léčit se musí i ostatní členové rodiny nebo kolektivu.

 

Analýza výskytu enterobióz v České republice v letech 2018–2022 autorů Vojtěcha Šimky a Michaely Špačkové bude publikována v roce 2024 v 1. čísle časopisu Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie.