Spalničky

Nárůst případů spalniček v Evropě

Odkaz na stránky ECPCP (European Confederation of Primary Care Paediatricians), jehož součástí jsou dvě videa: “ Measles in Europe on the increase – with Germany as point of departure “ a “ Six-year old girl from Bavaria has contracted incurable measles encephalitis „. První video popisuje vznik epidemického výskytu spalniček v Německu a případ dívenky se závažnou komplikací po prodělaném onemocnění – chronickou morbilózní encefalomyelitidou a druhé video ukazuje případ šestileté dívky s nevylečitelnou spalničkovou encefalitidou. Výskyt této komplikace je přibližně 1 případ na 1000 onemocnění spalničkami.


V mnoha evropských státech v současnosti narůstá počet případů spalniček.

Očkování proti spalničkám je přitom součástí očkovacích schémat ve všech státech. V České republice je očkování proti spalničkám zavedeno od roku 1969.

V zemích, kde je pročkovanost populace proti spalničkám vyšší než 95 %, se onemocnění nešíří. V oblastech, kde proočkovanost klesá, narůstá počet vnímavých jedinců a vytvářejí se podmínky k šíření tohoto onemocnění, které může mít závažné komplikace.

Measles in Europe on the increase – with Germany as point of departure

Six-year old girl from Bavaria has contracted incurable measles encephalitis

 

Poznámka:

Pro lepší informovanost čtenáře uvádíme odkaz na tabulku s počty hlášených případů spalniček za rok 2010 evropského projektu EUVAC.NET.

Údaje o počtech případů onemocnění, kterým se dá předcházet očkováním včetně spalniček,  v přehledu podle jednotlivých států lze vyhledat na stránkách WHO.

Informace o epidemii spalniček na Ukrajině a možné riziko onemocnění pro účastníky fotbalového EURA 2012.

 

31.3.2011, aktualizováno 19. dubna 2012