Tuberkulóza

24. březen – World TB Day. Světový den boje proti tuberkulóze

Světový den boje proti tuberkulóze je v letošním roce v evropském regionu věnován pacientům, kteří trpí současně onemocněním tuberkulózou a HIV infekcí.


Nově zveřejněná data Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí ( European Centre for Disease and Control, ECDC) ukazují, že případy nových onemocnění tuberkulózou a s nimi spojená úmrtí v 53 zemích evropského regionu v letech 2011 až 2015 klesly o 4,3 % až 8,5 %.

Nicméně nejzranitelnější skupiny, např. pacienti s HIV infekcí, vězni či migranti, se tomuto trendu vymykají. Zejména počet pacientů s novou TB/HIV koinfekcí se ve stejném období zvýšil o 40 %. Tento negativní trend by pomohlo zvrátit testování všech pacientů s tuberkulózou na HIV pozitivitu a naopak, a zároveň jejich včasná léčba. Jeden ze tří postižených touto koinfekcí o svém stavu neví, a to výrazně snižuje jejich šanci na vyléčení. Naopak to napomáhá dalšímu šíření těchto dvou nebezpečných nákaz. Globálním cílem je 85% úspěšná léčba těchto TB/HIV pacientů.

V evropském regionu bylo v roce 2015 odhadováno 27 000 nových případů se současnou TB/HIV infekcí, z toho diagnostikovány byly asi jen dvě třetiny, 5800 pacientů započalo antiretrovirovou léčbu a 40 % bylo léčeno úspěšně. U lidí postižených koinfekcí je sedmkrát vyšší riziko selhání léčby a třikrát vyšší riziko úmrtí než u lidí nemocných pouze tuberkulózou.

I proto Regionální akční plán Světové zdravotnické organizace v boji proti tuberkulóze pro období 2016 – 2020 (The WHO regional TB action plan for 2016 – 2020) důrazně vyzývá, aby evropské země systematicky poskytovaly testování na HIV pozitivitu všem pacientům se zjištěnou tuberkulózou a naopak všem HIV pozitivním pacientům vyšetření odhalující tuberkulózní infekci.

World TB Day je každoročně celosvětovou připomínkou globálního boje proti tuberkulóze, s cílem zvýšit povědomí o celosvětové zátěži tuberkulózou, a příležitostí vybídnout ke zvyšování úsilí v prevenci a kontrole tohoto nebezpečného onemocnění.

 

MUDr. Ilona Zemanová

 

Zdroj: World Health Organization, Regional Office for Europe