Zdravotní rizika při cestování

Horečka Dengue v Brazilii

Ministerstvo zdravotnictví Brazilie potvrdilo dne 19.3.2008 propuknutí epidemie horečky Dengue na svém území, konkrétně ve spolkovém státě Rio de Janeiro. Od počátku tohoto roku do 17. září bylo na území státu Rio de Janeiro hlášeno již 43 523 případů horečky Dengue a 54 úmrtí na toto onemocnění. Horečka Dengue se v minulých měsících objevila také v dalších státech Latinské Ameriky.


Horečka Dengue je akutní horečnaté virové onemocnění endemicky se vyskytující ve většině tropických zemí (Asie, Afrika, Tichomoří, Texas, Karibská oblast, Latinská Amerika, jižní Amerika).Přenos onemocnění: štípnutí infikovaným komárem, přímý přenos z člověka na člověka nepotvrzen

Inkubační doba: 3 – 14 dní (obvykle 4 – 7 dní)

Příznaky onemocnění: zvýšená teplota (2 – 7 dní), intenzivní bolest hlavy, svalů a kloubů, nechutenství, nevolnost, zvracení, vyrážka

Léčba: pouze symptomatická – rehydratace pacienta a podávání analgetik a antipyretik. Užívání léků na bazi kyseliny acetylsalicylové (aspirin) je u tohoto onemocnění kontraindikováno z důvodů možnosti vyvolání krvácení.

Protože neexistuje vakcína ani  účinný prostředek léčbě pacientů nakažených virem Dengue, je nutné při cestách do oblastí s výskytem horečky Dengue dodržovat následující opatření s cílem minimalizovat možnost poštípaní komáry:

  • užívat vhodné oblečení, repelenty a moskytiéry, hlavně v období nejvyšší aktivity komárů – brzy ráno a večer
  • těhotné ženy a děti mladší 12let by měly před použitím repelentů konzultovat svého lékaře nebo lékárníka
  • pro novorozence mladší 3 měsíců se použití repelentů nedoporučuje, lze však použít repelentem ošetřená lůžka a sítě

Další informace naleznete na stránkách Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).