Základní informace o COVID-19. Reinfekce. Očkování

První importovaný případ onemocnění novým koronavirem 2019-nCoV do USA

21. 1. 2020 potvrdilo CDC první importovaný případ onemocnění novým koronavirem 2019-nCoV do USA, státu Washington. Pacient nedávno přijel z Wu-chanu, kde probíhá od prosince 2019 epidemie onemocnění novým koronavirem. I když se původně předpokládalo, že se nákaza přenáší ze zvířat na člověka, je zřejmé, že dochází i k mezilidskému přenosu.


Pacient z Washingtonu s potvrzeným onemocněním 2019-nCoV se vrátil z Wu-chanu 15. ledna 2020. Po návratu navštívil zdravotnické zařízení, kde byl léčen. Vzhledem k cestovní anamnéze a příznakům onemocnění bylo pomýšleno na onemocnění novým koronavirem, vyšetřením rRT-PCR byla nákaza novým koronavirem potvrzena.

Opatření CDC pro případ importu onemocnění novým koronavirem:

  • 8. ledna 2020 bylo vydáno první upozornění pro klinické lékaře, aby věnovali pozornost pacientům s respiračnímu příznaky a anamnézou cestování do Wu-chanu
  •  Byly vydány pokyny pro péči o pacienty s onemocněním 2019-nCoV ve zdravotnických zařízeních i v domácím prostředí.
  • Probíhá vývoj diagnostického testu k detekci viru z klinických vzorků, který by měl urychlit diagnostikování infekce. V současné době se testování provádí pouze v CDC, ale v následujících dnech a týdnech by měly být tyto testy dostupné pro domácí a mezinárodní partnery.
  • 17. ledna 2020 byl zahájen vstupní skríning zdravotního stavu na letištích v San Franciscu (SFO), New Yorku (JFK) a Los Angeles (LAX). Tento týden vstoupí v platnost vstupní zdravotní prohlídky na dalších dvou letištích – v Atlantě (ATL) a Chicagu (ORD).
  • CDC aktivovalo své nouzové operační středisko Emergency Operations Center.

Zdroj: https://www.cdc.gov/media/releases/2020/p0121-novel-coronavirus-travel-case.html

 

Zpracovalo Oddělení epidemiologie infekčních nemocí