Laboratoře + NRL

NRL doporučuje odběry PCR pro zjištění infekce SARS-CoV-2 provádět současně z nosu i krku

V České republice zůstává zcela dominantní variantou omikron, jehož výskyt přesahuje 95 procent všech pozitivních vzorků. Variantu BA.2 dosud celogenomová sekvenace potvrdila v celkem 18 případech a za poslední týden pak tvoří zhruba  procento suspektních, neboli dosud sekvenací nepotvrzených pozitivních testů. V případě infekce omikronem praxe ukazuje, že odběr pouze z nosu (nosohltanu) nemusí být pro prokázání infekce metodou PCR dostatečný a Národní referenční laboratoř (NRL) proto doporučuje provádět vždy odběr výtěrem z nosu i krku.


V poslední době dochází k situacím, kdy PCR test je negativní, přestože je antigenní test pozitivní, vyšetřovaný přitom ví, že byl v možném kontaktu s virem a klinické symptomy naznačují covid-19. Proto za Národní referenční laboratoř doporučujeme spolupracujícím odběrovým místům odebírat vzorky pro PCR test jak z nosu, tak z krku testované osoby.  V případě akutní vodnaté rýmy dochází k trvalému odplavování viru, proto je dobré setřít důkladně krk. U očkovaných může být také období jasné pozitivity opravdu krátké a koncentrace viru na sliznicích velmi nízká. Důležité je před odběrem 2 hodiny nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat, nepoužívat nosní kapky nebo kloktadla a ústní vody,“ vysvětluje vedoucí Národní referenční laboratoře RNDr. Helena Jiřincová a dodává, že v případě horečnatého onemocnění a negativního testu PCR na covid-19 je také vhodné provést test na chřipku.

 

V období od 30. 1. do 7. 2. 2022 má NRL k dispozici data z 86 367 provedených testů diskriminační PCR ze 78 laboratoří. Téměř 95 procent vzorků připadá na omikron a necelé procento pak na suspektní BA.2. Z vybrané sady 1580 pozitivních vzorků to představuje 15 vzorků suspektní varianty BA.2.

K 7. 2. 2022 bylo v ČR celogenomově sekvenováno 27 168 SARS-CoV-2 pozitivních vzorků.  Celkem 1 707 sekvenací je s datem odběru mezi 7. lednem a 7. únorem. Podle výsledků v tomto časovém období převažovala varianta omikron z téměř 85% a zastoupeny byly i subvarianty delty.

 

Podrobná zpráva NRL je přílohou této tiskové zprávy

SZU_podrobna_zprava_SARS_CoV_2_2022_02_07