Podpora zdraví

Kojení

Proč a jak dlouho kojit

Mateřské mléko je to nejlepší, co může maminka svému dítěti v prvních měsících po porodu poskytnout. Kojení prospívá nejen dítěti, ale i kojící matce, posiluje jejich vzájemný vztah, rodině i společnosti šetří peníze a je ekologické. Jeho přínos je okamžitý, ale projevuje se i po skončení kojení. Mateřské mléko je v plné šíři nenahraditelné. Je to strava  vždy dostupná v té nejlepší kvalitě, správně teplotě a složením odpovídající věku dítěte. O mnoha konkrétních výhodách kojení pojednává následující kapitola – Přínos kojení.

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace, dalších mezinárodních institucí i z Ministerstva zdravotnictví České republiky doporučují kojit prospívající dítě 6 měsíců takzvaně výlučně, pak zároveň s postupným zaváděním vhodných příkrmů pokračovat v kojení podle potřeb dítěte, do 2 let i déle. Za výlučné kojení je považováno, pokud dítě nedostává kromě mateřského mléka jiné tekutiny nebo potraviny, pouze předepsané vitamíny a minerály. Prospívání dítěte sleduje pediatr na pravidelných preventivních prohlídkách. Po 6 měsících výlučného kojení doporučuje Ministerstvo zdravotnictví ČR ve shodě se Světovou zdravotnickou organizací a dalšími odbornými institucemi postupné zavádění tzv. příkrmů Pojmem příkrm se označuje nemléčná strava podávaná k mateřskému mléku při pokračujícím kojení (nebo k umělému mléku u nekojených dětí) tj. např. zelenina, maso, kaše. Zavedení příkrmů by nemělo vést k přílišnému omezení nebo dokonce k ukončení kojení, měl by o něm rozhodnout lékař dítěte a dítě by na něj mělo být připravené (např. schopné udržet hlavu ve stabilní poloze). Příkrm je třeba začít zavádět po ukončeném 6. měsíci věku dítěte, rozhodně ne před ukončeným 4. měsícem věku (17. týdnem).

Pokud matka z nějakého důvodu kojit nemůže, pomůže praktický lékař pro děti a dorost matce se správným výběrem náhradní kojenecké mléčné výživy. Naprostá většina matek ale kojit může a pak je mateřské mléko to nejlepší, co může svému dítěti dopřát

Autor: Mgr. Markéta Paulová, CPVZ 2023