- Řízení psychosociálních rizik
- Nové! Krátký průzkum zvládání krizového období
- Webové stránky soutěže Podnik podporující zdraví
- Soutěž Podnik podporující zdraví
- Kritéria kvality podpory zdraví na pracovišti
- 10 let soutěže Podnik podporující zdraví – brožura
- 15 let soutěže Podnik podporující zdraví – brožura
- Projekt „Zvýšení schopnosti pracovnělékařských služeb pečovat o zdraví stárnoucí pracovní populace“
- Anketa „Stárnoucí pracovníci“
- Kampaň SLIC – Psychosociální rizika na pracovišti
- Metodika ke zjištění psychosociálních problémů na pracovišti
- Evropská síť podpory zdraví na pracovišti
- Program podpory zdraví na pracovišti
- Podniky a organizace účastnící se v soutěžích Bezpečný podnik a Podnik podporující zdraví
Podpora zdraví na pracovišti je strategie doplňující péči o zdraví zaměstnanců. Zavádění a uskutečňování těchto aktivit není povinné, přesto již mnoho zaměstnavatelů uznává význam podpory zdraví zaměstnanců, která může po určité době přinést snížení krátkodobé i dlouhodobé pracovní neschopnosti, zlepšení spokojenosti a zdraví zaměstnanců vedoucí ke zvýšení produktivity práce, zlepšení pověsti a atraktivity podniku a další výhody. Jejich význam bude ještě narůstat s předpokládaným stárnutím populace a tedy i pracovní síly a s plánovaným přímým hrazením nemocenských dávek zaměstnavatelem. Podporou zdraví na pracovišti rozumíme souhrn organizačních, vzdělávacích, motivačních a technických aktivit a programů zaměřených tak, aby podporovaly zdravý životní styl a vedly zaměstnance a jejich rodinné příslušníky k ozdravění vlastního životního stylu. Prakticky se může jednat například o zavádění nekuřáckých programů, osvětové dny zdraví, zvyšování pohybové aktivity, prevenci traumatického poškození z práce, programy na zvládání stresu, prevenci a kontrolu obezity, ozdravění výživy, prevenci nádorových, kardiovaskulárních a akutních respiračních onemocnění a podobně.
V souladu s dokumentem Zdraví 21 (dílčí úkol 13.6.) jsou na Centru pracovního lékařství řešeny úkoly týkající se programů podpory zdraví na pracovišti. Naším cílem je rozvíjet a podporovat existující a nově vznikající iniciativy v této oblasti.
Od 1.1.2006 funguje naše pracoviště jako Národní kontaktní centrum (National contact office) Evropské sítě podpory zdraví na pracovišti (ENWHP) a podílí se na organizaci Národní sítě podpory zdraví na pracovišti ČR.
Kontaktní osoby:
MUDr. Vladimíra Lipšová, tel. 267082415, vladimira.lipsova@szu.cz
Ing. Jana Zónová, tel. 267082731, jana.zonova@szu.cz
Dana Šourková , tel. 267082415, dana.sourkova@szu.cz