Doplňky stravy, zdravotní tvrzení

Rostliny v doplňcích stravy

Zdravotní, toxikologické a další informace k některým rostlinám vyskytujících se v doplňcích stravy


Morinda citrifolia (NONI džus)
V souvislosti s konzumací šťávy z Morinda citrifolia ( NONI džus), byly zaznamenány 3 případy hepatotoxicity.
– Stadlbauer V, Fickert P, Lackner C, Schmerlaib J, Krisper P, Trauner M, Stauber RE. Hepatotoxicity of NONI juice: report of two cases.
World J Gastroenterol. 2005 Aug 14;11(30):4758-60.
– Millonig G, Stadlmann S, Vogel W. Herbal hepatotoxicity: acute hepatitis caused by a Noni preparation (Morinda citrifolia).
Eur J Gastroenterol Hepatol. 2005 Apr;17(4):445-7.
„NONI džus“ již byl v rámci EU vyhodnocen jako zdravotně nezávadný, a zařazen mezi potraviny nového typu. Vzhledem k výše uvedenému bylo zástupci SZÚ a SÚKL dohodnuto, zveřejnění upozornění pro spotřebitele, ve smyslu nedoporučení konzumu přípravků obsahující Morinda citrifolia pro osoby s onemocněním jater, děti, těhotné a kojící ženy. Rovněž doporučujeme omezit délku užívání na max. 2 týdny.

Betain
Podle rozhodnutí Komise (ES) č. 2005/580/ES ze dne 25.července 2005 nesmí být betain uveden do oběhu jako potravina ani jako její složka.
Upozorňujeme, že toto rozhodnutí platí také pro doplňky stravy.

Kava-Kava
Na základě informací od Světové zdravotnické organizace zakázalo Ministerstvo zdravotnictví dne 4.7.2002 vyrábět, dovážet, nabízet a prodávat potraviny, které obsahují jako účinné látky kavu-kavu, kavapyrones, kavain nebo extrakt z pepřovníku opojného (Piper methysticum). Důvodem je prokázané poškození jater vzniklé při použití přípravků používaných při zvýšeném psychickém vypětí, které obsahují tyto látky.

Cimicifugae racemosae rhizoma (ploštičník hroznatý)
Bylo vydáno varování, že nelze vyloučit souvislost mezi užíváním léčivých přípravků či doplňků stravy s obsahem oddenků ploštičníku hroznatého (Cimicifugae racemosae rhizoma) a možným poškození jater. Indikací k podávání jsou především klimakterické i jiné obtíže(padání vlasů, trávnicí a kloubní obtíže, hubnutí v menopauze, zvětšení poprsí). Doporučujeme do textu etikety zařadit varování pro spotřebitele týkající se možného poškození jater (např.žloutnutí sliznic, očního bělma nebo kůže, zvracení nebo tmavé zabarvení moči).

Arctostaphylos uva-ursi (medvědice léčivá)
Upozorňujeme, že u doplňků stravy obsahující bylinu medvědici léčivou (Arctostaphylos uva-ursi) by mělo být na etiketě uvedeno upozornění, že užívání výrobku je kontraindikováno u těhotných a kojících žen , u dětí a u osob s onemocněním ledvin. Rovněž tak upozornění, že délka používání výrobku by měla být nejvýše dva týdny. Důvodem je přítomnost hydrochinonu, který při dlouhodobém používání může způsobit poškození jater.

Aloe vera
Aloe vera obsahuje aloin, který patří mezi nebezpečné antrachinony. Pokud doplněk stravy obsahuje Aloe vera, musí být analyticky prokázáno, že obsah aloinu je nižší než 1 ppm (1 mcg/kg).