Aktuality

Doporučení k očkování proti invazivnímu meningokokovému onemocnění v rámci Světového imunizačního týdne

23. dubna 2024 | Autor: CEM

V rámci Světového imunizačního týdne i v souvislosti s nedávným úmrtím devatenáctiměsíčního chlapce, který se nakazil bakterií Neisseria meningitidis skupiny B, znovu zdůrazňujeme význam a využití očkování. Batole, které podlehlo infekci, nebylo bohužel očkované. Očkování je sice nepovinné, ale v ČR vakcínu nejmenším dětem a také adolescentům plně hradí zdravotní úpojišťovny, a to i proti dalším skupinám meningokoka. 

„V roce 2024 k datu 15. 4 .2024 eviduje Národní referenční laboratoř pro meningokoková onemocnění 6 případů infekce, všechny jsou způsobeny meningokokem séroskupiny B. V jednom z těchto případů došlo na konci března v Praze k úmrtí, jednalo se o chlapečka, který nebyl očkován proti invazivním meningokokovým onemocněním,“ upřesňuje vedoucí NRL, Mgr. Zuzana Okonji.

Invazivní meningokoková onemocnění jsou velmi závažná, nejčastěji se projevují jako meningitida nebo sepse s perakutním průběhem, což znamená, že z plného zdraví se během několika hodin člověk ocitá v ohrožení života.

Nejúčinnější prevencí těchto onemocnění je vakcinace. 

Doporučené je očkování proti invazivnímu meningokokovému onemocnění zejména pro malé děti, adolescenty a rizikové skupiny viz. https://szu.cz/odborna-centra-a-pracoviste/centrum-epidemiologie-a-mikrobiologie/oddeleni-bakterialnich-vzdusnych-nakaz/narodni-referencni-laborator-pro-meningokokove-nakazy/ockovani-proti-invazivnim-meningokokovym-onemocnenim/

Od 1. 1. 2018 je dle Zákona 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění hrazeno očkování proti invazivnímu meningokokovému onemocnění u pojištěnců s vybranými zdravotními indikacemi. Od 1. 5. 2020 bylo novelou zákona zařazeno mezi hrazená očkování očkování malých dětí MenB vakcínou a konjugovanou tetravakcínou A, C, W, Y. Od 1. 1. 2022 vstoupila v platnost další novela zákona, která rozšířila úhradu očkování MenB vakcínou a konjugovanou tetravakcínou A, C, W, Y i pro adolescenty. Rovněž byly zpřesněny zdravotní indikace očkování proti IMO u osob s poruchami imunity. Od 1.1. 2024 vstoupila v platnost další novela zákona, která rozšířila úhradu očkování MenB vakcínou a konjugovanou tetravakcínou A, C, W, Y pro adolescenty do 16 let věku.

V příloze naleznete prezentaci s dalšími informacemi k problematice.