Aktuality

iDNES.cz: Energetický drink už jen na občanku. Poslanci chystají zákaz prodeje dětem

08. prosince 2023 | Autor: iDNES.cz

Energetický drink už jen na občanku. Poslanci chystají zákaz prodeje dětem

autor: iDNES.cz, Tomáš Lánský

Energetické kofeinové a slazené nápoje už nebudou dostupné dětem. Ve čtvrtek se na tom ve Sněmovně během kulatého stolu s odborníky shodli poslanci zdravotnického výboru. Ti předloží vládě novelu zákona, která bude regulovat prodej energetických drinků dětem do 15 let. V těchto nápojích též omezí maximální množství kofeinu, taurinu a cukru, což jsou hlavní složky, jejichž nadměrný obsah vadí pediatrům, obezitologům, zubařům i adiktologům.

Vzniknout má též povinný fond, do nějž mají výrobci povzbuzujících pití přispívat z jejich prodejů. Financovat se z něj bude léčba nadváhy, cukrovky nebo informační kampaně.

Na podobě zákona je shoda koalice s opozicí, lze tedy předpokládat, že by pro něj ve Sněmovně hlasovala většina. „Máme přislíbenou podporu zákona od SPD. Pro je i ANO, kde je mezi poslanci hodně lékařů a souhlasí s námi. Legislativní proces by tedy nemusel ani moc dlouho trvat a stihlo by se to ještě v tomto volebním období,“ komentuje poslanec Josef Flek (STAN), který chce zákon předkládat spolu s místopředsedkyní TOP 09 Martinou Ochodnickou. Připojí se k nim i další poslanci zdravotnického výboru.

Konkrétní podoba ještě není na světě, ale poslanci už znají hrubé obrysy zákona: kromě zákazu pod 15 let věku a stanovení maximálního obsahu kofeinu a cukru má zákon zakazovat též umístění energetických drinků v místě, kde je zboží určené dětem, dále se má sjednotit etiketa plechovek. Ty nebudou smět mít na sobě žádné dětské motivy a pestré barvy vyvolávající dojem, že produkt je pro děti.

„Známe třeba energeťák, který má na sobě motivy Hello Kitty, což je pro mě za hranou veškeré etiky. Rodič často vůbec netuší, že jde o energetický nápoj,“ míní poslankyně Ochodnická. Ta se podílela i na regulaci nikotinových sáčků, kde došlo ke snížení maximálního množství nikotinu z až 40 miligramů na současných 12.

Potřeba vytvořit zákon omezující dostupnost energetických nápojů vzešel z nedávné studie, kterou zveřejnil Státní zdravotní ústav. Z ní vyplývá, že každý desátý mladý Čech má sklon k rizikové konzumaci energetických nápojů nad dva týdně.

Podle studie zveřejněné Státním zdravotním ústavem každý den popíjí energetické nápoje přes tři procenta školáků. „Vysokou spotřebu energetických nápojů jsme zaznamenali ve třech krajích. Žebříčku vévodí Ústecký kraj, mezi rizikové konzumenty energetických nápojů zde patří každý pátý školák. Vysoká čísla ale vykázal také Liberecký a Karlovarský kraj. Naopak nejméně často si tento druh nápoje kupují děti v Praze,“ stojí ve studii.

Iveta Štefanová (SPD): Stoupající obliba energetických nápojů u dětí je velmi závažné téma. Tyto nápoje obsahují velké množství kofeinu a dalších stimulantů. Časté užívání u dětí způsobuje vznik závislosti, která se projevuje zejména poruchou spánku a ovlivňuje jejich fyzické i psychické zdraví . Prodej dětem při tom u nás není nijak omezen. Ke kolegům ze zdravotního výboru jsem se již připojila a na potřebné legislativě budu spolupracovat.

Ivana Mádlová (ANO): Souhlasím s regulací, neboť energetické nápoje mají škodlivé účinky na děti, na což dlouhodobě upozorňují odborníci. Dostupnost těchto nápojů je velmi snadná. Je třeba cílit i na edukaci rodičů i dětí. Variant regulací energetických drinků je několik, zákaz prodeje či omezení prodeje do 15 nebo 18 let. Je žádoucí co nejdříve celou problematiku prodiskutovat se všemi odborníky, rodiči i školami.

Návrh na regulaci energy drinků se objevil mezi poslanci už při minulém volebním období, tehdy jej ale neprojednali. Na trhu se v mezičase objevil americký energetický nápoj Prime, který má v jedné třetinkové lahvi 200 miligramů kofeinu, tedy tolik, kolik obsahují čtyři šálky espresa, dva Red Bully nebo šest plechovek Coca-Coly. Rychle se stal hitem u dětí na I. stupni a mnohé školy před ním varovaly.

Dvojnásobné předávkování

Evropský úřad pro bezpečnost potravin uvádí, že nejvyšší bezpečná dávka kofeinu u dětí jsou tři miligramy na každý kilogram váhy a den. Čtyřicet kilo vážící třináctiletý chlapec se tak jednou plechovkou energy drinku Prime předávkuje bezmála dvakrát. U jiného nápoje Monster, který má 180 miligramů kofeinu, je to obdobné.

Problém je i cukr. U dětí by podle pediatrů přidaný jednoduchý cukr měl tvořit méně než 25 g na den, což jsou cca čtyři rovné kávové lžičky nebo pět kostek. Zhruba tolik je ho v jediné plechovce Red Bullu. V půllitrové plechovce drinku Monster je cukru dokonce 55 gramů, tedy 10 kostek cukru. Jen jeden vypitý „energiťák“ tak dvojnásobně překročí maximální denní příjem cukru u dítěte.

Vzorem Polsko

„Máme v ruce naprosto jednoznačné podklady, že nadměrné konzumace energetických nápojů zásadním způsobem ohrožují vývoj dětí. Zemí EU, které energetické drinky regulují, je přitom spousta a je to tak dobře,“ zdůraznil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Například sousední Polsko od ledna 2024 zcela zakáže energetické nápoje mladším osmnácti let.

Bohuslav Svoboda (ODS): Ve světě bylo popsáno několik úmrtí dětí po požití těchto nápojů. Tento návrh zákona prapůvodně pochází ode mě, ale v minulém volebním období se ho nepodařilo zařadit na program.

Romana Bělohlávková (KDU-ČSL): Jsem pro regulaci energetických nápojů do 15. roku věku. Jednoznačně. Do 18. roku už bych však nerozšiřovala, abychom mládež neposílali do náruče dealerů ještě „horších stimulantů“.

Petra Quittová (STAN): K poslaneckému návrhu na omezení dostupnosti energetických drinků se připojuji. Navrhovaná regulace musí být řízená, já podporuji věkovou hranici, jako je u cigaret – tedy od 18 let. Dále povinné informace na etiketě o hrozbách poškození zdraví při větším užívání atd.

Právě Polsko je jakýmsi příkladem, o nějž se chtějí čeští zákonodárci opřít. Platí tam už tři roky dokonce „sugar tax“, neboli daň z cukru ve slazených nápojích. Činí v přepočtu 6,50 korun za litr nápoje. Dalších zhruba 50 haléřů je poplatek státu za každý litr prodaného nápoje s kofeinem nebo taurinem. Poplatek za cukr a kofein a penále za jeho včasné nezaplacení je příjmem Státního zdravotního fondu, z něhož se financují zdravotní služby.

„V Polsku to funguje. Peníze jim tečou do fondu, z něhož se čerpají prostředky na zdravotní pomůcky, na léčbu obezity nebo cukrovky. Kdybychom stejné podmínky nastavili u nás, tak bychom ročně vybrali 2 až 3 miliardy korun,“ počítá poslanec a spoluautor poslaneckého návrhu na regulaci energetických nápojů Josef Flek (STAN).

Nápojáři jsou proti

Svaz výrobců nealkoholických nápojů, jehož jsou členy i výrobci energetických nápojů, se zatím jakékoliv regulaci ve formě věku nebo zdanění brání. „Náš postoj je neměnný a poslanci jej znají. Preferujeme osvětu před restrikcí, protože víme, že například alkohol a cigarety jsou zakázané od 18 let a stejně to nefunguje, je to obtížně vymahatelné. Samotné energetické nápoje špatné nejsou, problém je až jejich nadměrná konzumace,“ zdůraznila ředitelka Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veronika Jakubcová.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, jehož stanovisko k zákonu může být klíčové při jeho projednání na vládě, se přiklání k jeho podpoře. Ale s výhradami.

„Nebudu proti tomu. Ale chci, aby ten zákon byl vymahatelný,“ vzkázal Vobořil. Naráží přitom na problém, kdy se mladiství i přes zákaz stále dostanou k alkoholu a cigaretám. Samotný zákaz energetických drinků by mohl být podobně děravý.

„Provádíme pravidelně „mystery shopping“, neboli kontrolní nákupy alkoholu a cigaret s patnáctiletými herci. A vždy většina obchodních řetězců propadne. Ukázalo se totiž, že hrozba pokuty nefunguje. Dokud prodavač na kase bude benefitován za rychlost, a naopak penalizován za to, že vytváří fronty, tak to prostě není vymahatelné,“ upozornil protidrogový koordinátor.


K tématu na našem webu naleznete také: 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/szu-rizikova-konzumace-energetickych-napoju-mladi-cesi-reklama-marketing.A231106_191317_domaci_zof

Eliška Selinger pro ČT: Energetické nápoje jsou škodlivé zejména pro děti

 

Eliška Selinger pro Epicentrum/Blesk.cz: V energetických nápojích děti konzumují až 4 hrnky kávy