Aktuality

TV Nova: V Česku přibývá nakažených pohlavními chorobami

10. srpna 2023 | Autor: Tv Nova

Televizní noviny na Nově si všímají, že v Česku přibývá lidí nakažených pohlavními nemocemi. Podlé lékařů výrazně roste počet nakažených právě během léta, kdy si lidé užívají dovolené a festivaly. Potvrzují to také pracovníci odběrových laboratoří, na které se denně obrací desítky lidí s žádostmi o testy. K tématu hovořila i vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí SZÚ MUDr. Hana Zákoucká. Podívejte se na reportáž a přečtěte si i další informace pod videem:

 

Originální zdroj: https://tn.nova.cz/videa/4894-televizni-noviny/376764-televizni-noviny-streda-9-srpna

K reportáži doplňujeme krátký suhrn naší odbornice, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí MUDr. Hany Zákoucké:

Základně lze výskyt sexuálně přenosných nemocí (STI) v ČR popsat jako kopírující trendy v západní Evropě a v rozvinutém světě. Od začátku milénia a zejména od roku 2011 počty případů setrvale rostou. V ČR je výjimkou infekce HIV, kde počty poprvé zachycených pacientů v posledních 4 letech stagnují.

Data týkající se HIV infekce jsou kompletně zpracovávána NRL pro HIV/ADS a oddělením Biostatistiky SZÚ a jsou na adrese:
https://szu.cz/tema/a-z-infekce/h/hiv-aids/.

V nejvýznamnějších infekcích tohoto typu (syfilis, kapavka a HIV1) dominují jednoznačně v počtu případů muži nad ženami. Nejčastěji jsou to v evropském kontextu muži mající sex s muži. (Přiloženy k této zprávě jsou grafy k výskytu syfilis, kapavky a chlamydiové infekce v ČR.)

Další významnou, a celosvětově nejčastějí bakteriální STI, je infekce Chlamydia trachomatis. V ČR se rovněž diagnostikuje velmi často (data z ISIN), ale její reálný výskyt je zcela jistě ještě vyšší. Pokles v covidových letech, který jsme u klasických STI nepozorovali, byl jednoznačně způsoben enormní zátěží zdravotnického systému a omezením testování.

Vzhledem k tomu, že STI patří celosvětově k významným příčinám morbidity a bohužel také mortality, věnuje tématu pozornost také WHO a opakovaně formuluje programy na snížení výskytu jednotlivých infekcí. Informace jsou na stránkách: https://www.who.int/teams/global-hiv-hepatitis-and-stis-programmes/stis/overview.

Pro státy evropského prostoru jsou data dostupná na stránkách ECDC: http://atlas.ecdc.europa.eu/public/index.aspx

// Pro přehled o úložištích dat – Hlavní data k významným sexuálně přenosným infekcím vyskytujícím se v ČR jsou sledována v Registru pohlavních nemocí (syfilis, kapavka a tropické venerické infekce). Ostatní jsou pak uložena v ISIN (chlamydiové infekce, trichomoniáza). Správcem obou systému je ÚZIS pro MZ ČR. ÚZIS lze požádat o oficiální statistická
data v různě zaměřeném členění. //

 

Výskyt STI v grafech - lze zobrazit i stáhnout