Dny podporující zdraví

Mezinárodní den žen

Rok 2024

Jenom 30 % žen starších 50 let chodí na pravidelnou gynekologickou prohlídku. Přitom má velký význam, je zdarma a zajít na ní 1x ročně nestojí tolik času. Proč je gynekologická prohlídka tak důležitá, i když Vás nic nebolí a nemáte žádný problém?

Gynekolog kromě jiného provádí vyšetření, která mohou včas odhalit karcinom děložního hrdla (čípku).

  • Cytologické vyšetření, které zkoumá buňky odebrané z děložního hrdla (čípku). Toto vyšetření by měla žena absolvovat 1× za rok, to znamená při každé gynekologické preventivní prohlídce.
  • Screeningový test na přítomnost viru HPV (lidský papilomavirus), který může způsobit např. rakovinu děložního čípku nebo konečníku. Přenáší se zejména sexuální cestou. Provádí se u žen ve věku 35 a 45 let, od 1. 1. 2024 nově také ve věku 55 let.
V kombinaci s cytologií dokážou tyto testy odhalit 4x více závažných přednádorových změn na děložním čípku než pouhá cytologie. Díky této analýze je totiž možné určit už přítomnost virů HPV a zjistit míru ohrožení rakovinou.

Vyšetření netrvá dlouho, a když bude vše v pořádku, budete mít klid a na další rok vystaráno.

Rok 2023

Tak jako se my ženy staráme o své tělo, celkový vzhled nebo pleť, tak je třeba nezapomínat na svá prsa. Samovyšetření prsou je účinná prevence proti rakovině prsu.

Jak na samovyšetření prsu? 

Samovyšetření prsu provádějte 5.-10. den od začátku menstruace. Pokud nemenstruujete, tak jednou měsíčně v pravidelném intervalu.

Začněte před zrcadlem 

  • Ve stoje před zrcadlem si prohlédněte celou přední stranu hrudníku, a to od klíční kosti až pod prs, od hrudní kosti až pod paži.
  • Všímejte si změny barvy kůže, změny barvy a tvaru bradavky, nové nerovnosti kdekoliv v oblasti prsou nebo podpaží, zarudnutí a změny pórů kůže, výtoku z bradavky
  • Začněte v poloze vleže na zádech a lehce se přetočte na levý bok, tím se levou rukou dostanete lépe do pravé podpažní jamky a k vnějšímu kraji prsu. Když máte zkontrolovanou tuto oblast, lehni si na záda a prohmatejte vnitřní část prsu.
  • Stejně postupujte i u druhého prsu.

Střídejte tlak 

  • Při prohmatávání se snažte použít krouživý pohyb, který pomůže dobře obsáhnout celou vyšetřovanou plochu.
  • Střídejtte i intenzitu tlaku tak, aby byly prohmatané různé vrstvy prsu. Nejdříve lehce zakružte a postupně zvyšujte intenzitu tlaku.
Nezapomínej, že samovyšetření je nutné provádět pravidelně.

Měla byste vědět, že pokud si nahmatáte bulku, jedná se v 80% o něco jiného než o karcinom prsu. Při jakékoliv nejistotě se objednejte na vyšetření do mammografického centra. Ženy, máme to ve svých rukou.

Fotogalerie: