Klíšťová encefalitida

První případ výskytu klíšťové encefalitidy v Nizozemí

Institut veřejného zdraví RIVM zaregistroval první případ onemocnění klíšťovou encefalitidou získanou v Nizozemí.


Institut veřejného zdraví RIVM zaregistroval první případ onemocnění klíšťovou encefalitidou získanou v Nizozemí. Podle pacienta došlo k přisátí klíštěte pravděpodobně během vycházky v oblasti Heuvelrug poblíž Utrechtu (Utrechtse Heuvelrug National Park) a nyní se uzdravuje.

Dle sdělení RIVM byl virus klíšťové encefalitidy (TBE), který se běžně vyskytuje ve střední, severní a východní Evropě a severní Asii, nalezen u klíšťat ve výše uvedeném regionu. Institut dále oznámil, že v červnu 2016 došlo k prudkému nárůstu počtu osob s přisátým klíštětem.

Dále RIVM uvádí, že virus klíšťové encefalitidy byl prokázán u jelenů (vysoké zvěře), kteří žijí v národním parku Sallandse Heuvelrug.

Co se týče historie výskytu klíšťové encefalitidy v Nizozemí, byly v roce 2011 importovány 2 případy klíšťové encefalitidy z Rakouska. Výše uvedený první případ lokálně získané infekce virem klíšťové meningoencefalitidy vedl Nizozemský institut veřejného zdraví k vydání doporučení zvýšené ostražitosti k nemocem přenášeným klíšťaty, které se dosud v Nizozemí nevyskytovaly.

Další informace o výskytu klíšťové encefalitidy v Nizozemí a v Evropě lze nalézt na následujících webových stránkách RIVM a ECDC:

Zdroj: www.promedmail.org

21. 7. 2016