Zika virus

Virus Zika: Ukončení stavu ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu (PHEIC) k 18. 11. 2016

Infekce virem Zika a následky s ní spojené vyžadují intenzivní jednání; nejde však již o hrozbu mezinárodního významu pro veřejné zdraví podle definice IHR. Na základě tohoto doporučení generální ředitelka WHO vyhlásila ukončení PHEIC. Krizový štáb doporučuje zachování plánu výzkumu nemoci a jejích následků.


 

V průběhu roku 2015 až do 24. 11. 2016 hlásilo výskyt onemocnění virem Zika (přenos komárem) 71 zemí a oblastí, 28 zemí nebo oblastí hlásilo výskyt mikrocefalie a jiných malformací centrálního nervového systému s možnou souvislostí s infekcí virem Zika.

18. 11. 2016 se uskutečnilo 5. setkání krizového štábu svolané generální ředitelkou WHO na základě Mezinárodního zdravotního řádu (IHR) k problematice infekce virem Zika, mikrocefalie a jiných neurologických postižení.

Krizový štáb doporučil 1. 2. 2016 vyhlásit infekci virem Zika za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu z důvodu mimořádného počtu výskytu mikrocefalie a jiných neurologických postižení hlášených z Brazílie a následně z Francouzské Polynésie, které byly geograficky a časově spojené s výskytem infekce virem Zika a které si vyžádaly rychlý a koordinovaný postup v řešení situace a výzkum.

Protože výzkum prokázal souvislost mezi infekcí virem Zika a mikrocefalií, krizový štáb vyjádřil podporu dlouhodobým opatřením, která jsou nyní nezbytná pro řízení globální odpovědi na výskyt infekce virem Zika, stejně jako další výzkum. Přestože infekce virem Zika a následky s ní spojené vyžadují intenzivní jednání, nejde již o hrozbu mezinárodního významu pro veřejné zdraví podle definice IHR. Na základě tohoto doporučení generální ředitelka WHO vyhlásila ukončení PHEIC. Krizový štáb doporučuje zachování plánu výzkumu nemoci a jejích následků.

Zdroj:

http://ecdc.europa.eu/en/press/news/_layouts/forms/News_DispForm.aspx?ID=1519&List=8db7286c-fe2d-476c-9133-18ff4cb1b568&Source=http%3A%2F%2Fecdc%2Eeuropa%2Eeu%2Fen%2FPages%2Fhome%2Easpx

Publikováno 25. 11. 2016