Kojení

Kde hledat informace v případě problémů s kojením

Kojení je nejlepší způsob výživy, který může maminka dopřát svému dítěti pro jeho správný růst a vývoj. Naprostá většina matek může kojit, důležité je mít motivaci, podporu okolí a dodržovat nejdůležitější zásady. Přesto se může stát, že se kojení nedaří a problémy se – byť i jen krátkodobě – vyskytnou. V takovém případě je potřeba myslet na zdraví dítěte i své vlastní, v kojení i za cenu velkého úsilí vytrvat a obrátit se na někoho, kdo může s řešením problémů spolehlivě a odborně pomoci.

Pokud matka rodí v tzv. Baby Friendly porodnici (jejichž seznam najde na webu www.kojeni.cz), mělo by se jí potřebné podpory, pomoci a rady dostat přímo během prvních dnů po porodu. Po propuštění z porodnice může cenné konzultace poskytnout ošetřující praktický lékař pro děti a dorost (pediatr), který může nejlépe posoudit celkový zdravotní a výživový stav dítěte, které sleduje během pravidelných předepsaných preventivních prohlídek. Lékař často zná i celkovou rodinnou situaci a maminky mu důvěřují.

Ve všední dny mezi 8. a 13. hod lze odbornou radu získat na  telefonním čísle 261 082 424, kde funguje  Národní linka kojení. Volající by měl vědět rodné číslo dítěte, jehož se dotaz týká. Odborníci na lince jej potřebují kvůli vykazování zdravotním pojišťovnám. Na webu www.kojeni.cz funguje i  online poradna. Je možné jednak položit vlastní dotaz, jednak pomocí klíčových slov čerpat informace z odpovědi na velké množství obdobných dotazů, které již zde dříve napsali rodiče se stejným problémem.

Cenou pomoc mohou poskytnout i laktační poradkyně. Působí ve všech krajích České republiky. Jejich seznam je k dispozici webu Laktační ligy (www.kojeni.cz), která vede pro laktační poradkyně certifikované kurzy.  Seznam certifikovaných laktačních poradkyň je dělen podle krajů ČR a podle toho, zda se jedná o poradkyně – zdravotníky nebo poradkyně – matky. Certifikované laktační poradkyně se musí pravidelně vzdělávat a za telefonické a online poradenství nesmějí vybírat poplatky.

Informace lze čerpat i ze spolehlivých literárních zdrojů. Nejčastější problémy při kojení a jejich možné řešení přehledně uvádí  příručka Kojení – všechno co potřebujete vědět. Obsahuje mnoho návodných fotografií pro správnou techniku kojení a je dostupná mimo jiné i na internetu.

Internet je dnes asi nejpoužívanějším zdrojem informací. Je ale velmi těžké odlišit webové stránky s opravdu odbornými a spolehlivými informacemi. Je dobré např. zjistit, zda jsou uvedeni autoři článků a informací, zda jsou to odborníci-lékaři nebo jiní rodiče a podle toho se rozhodnout, jaké informace na webu hledat. Z diskuzí na rodičovských webech lze čerpat a sdílet osobní zkušenosti ale ne odborné lékařské rady. Mezi doporučené weby v otázkách kojení patří web Laktační ligy (www.kojeni.cz), důležité informace o zdraví přináší web Státního zdravotního ústavu (www.szu.cz) a Národní zdravotnický informační portál (www.nzip.cz).

Autor: Mgr. Markéta Paulová, CPVZ 2023