Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích
Evidenční číslo: SS01010179
Doba řešení: 3/2020 – 2/2023
Zadavatel: Technologická agentura ČR, program Prostředí pro život
Hlavní řešitel: MUDr. František Kožíšek, CSc.
Představení projektu:
Trendem posledních let v oblasti hospodaření s vodou je podpora úsporných opatření a využití dešťové, případně recyklace odpadní (hlavně tzv. šedé) vody. Přes značnou podporu zavádění recyklačních a čistících technologií prostřednictvím nejrůznějších dotačních programů však není z hygienického hlediska kvalita dešťových ani recyklovaných šedých vod v České republice dostatečně prozkoumána.
Obecným cílem projektu je zmapovat kvalitu surové i přečištěné dešťové a recyklované vody používané uvnitř budov a vody cirkulující v městských fontánách využívaných dětmi a na základě získaných výsledků navrhnout hygienické požadavky na jejich bezpečnost a způsoby sledování jejich kvality. Ať už budou mít hygienické požadavky formu legislativně závaznou nebo jen odborně doporučující, jejich zveřejnění ze strany ministerstva zdravotnictví by měl sjednotit přístup k posuzování projektů na recyklaci vody v budovách jak ze strany orgánů ochrany veřejného zdraví, tak stavebních úřadů či dalších dotčených orgánů.
Konkrétními kroky či cíli k dosažení cíle jsou:
- Podrobné zjištění kvality různých druhů recyklované vody v různých typech budov a pro různé účely použití (splachování, praní, úklid); u zachycených koliformních bakterií určení míry resistence vůči vybraným antibiotikům
- Ověření vhodnosti dostupných metod vzorkování a laboratorních analýz, navržení vhodného postupu
- Modelování expozičních scénářů přenosu polutantů z recyklované vody
- Navržení ukazatelů a limitů pro recyklované vody s různým způsobem využití.
Vedlejším cílem je přispět k definování legislativních či technických (normových) mezer v zajištění bezpečné recyklace vody v budovách a jejich okolí, k zmapování současného rozšíření recyklace vody v budovách v ČR a k osvětě v této oblasti mezi odbornou i laickou veřejností.
Informace o řešení projektu:
Recyklovaná voda v budovách
V prvním roce řešení projektu jsme se snažili o vytipování vhodných objektů pro naše sledování, což nebylo snadné, protože neexistuje žádná centrální evidence realizovaných staveb (recyklačních systémů). Vycházeli jsme převážně z informací hygienických stanic a rešerše zpráv z médií. Nakonec jsme k prvotnímu mapování vybrali asi 30 objektů (přibližně ve stejném poměru objekty s šedou a dešťovou vodou) tak, aby byly zastoupeny různé druhy objektů (šedá x dešťová voda, veřejný x soukromý objekt, různé druhy využití recyklované vody). Záměrem bylo během úvodního roku řešení projektu navštívit a prohlédnout si (včetně odběru vzorků) co nejvíce různorodých objektů a z nich pak učinit užší výběr pro opakované a dlouhodobější sledování ve druhém roce řešení projektu. Bohužel některé z vybraných objektů byly po část roku 2020 z důvodu protiepidemických opatření (Covid-19) uzavřeny – školy, hotely, penziony. Reálně bylo nakonec v roce 2020 navštíveno 20 objektů (z toho 12 s dešťovou a 8 se šedou vodou), další dříve uzavřené objekty byly či ještě budou navštíveny v roce 2021.
Aby byl dokumentován technický stav objektu (systémy recyklace), je v každém objektu při první návštěvě provedeno místní šetření – prohlídka systému, popis technologie úpravy a její dodavatel, způsob údržby, způsob využití recyklované vody, pozorované závady apod. Z každého šetření je vypracován tzv. pasport. Dále jsou odebrány tři vzorky vody (surové – před čištěním, po čištění a v místě užití), ve kterých stanovujeme podle typu vody 15-20 chemických, biologických a mikrobiologických ukazatelů. Zároveň řešíme metodické otázky odběru i analýz vzorků, protože metodika vzorkování podobných objektů (systémů recyklace vody) není obsažena v žádné metodické normě a podobně metodika mikrobiologických stanovení recyklovaných vod není pouhou paralelou s rozbory odpadních či pitných vod.
Ve druhém roce řešení projektu probíhá opakované vzorkování cca 10 objektů, ve kterých se vedle vývoje kvality v čase zaměřujeme také na speciální mikrobiologické ukazatele. Probíhá také modelování expozičních cest při různých druzích užití recyklovaných vod a výběr rizikových infekčních agens, také rešerše literatury a relevantních zahraničních norem a právních předpisů.
Již v roce 2020 byla navázána spolupráce se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), který poskytuje dotace na (pře)stavbu těchto objektů a rozeslal naší výzvu na zapojení se do projektu všem subjektům, které obdržely dotace. Ve spolupráci se SFŽP jsme rovněž připravili dotazník pro majitele objektů s recyklací vody, který mapuje jejich zkušenosti s touto problematikou a který SFŽP rozeslal všem subjektům (t.j. kolem 6700 respondentů) na jaře 2021. Do konce května 2021 jsme získali 1665 vyplněných dotazníků, které nyní zpracováváme a výsledky chystáme k publikaci.
Městské vodní prvky
Voda recyklující v exteriéru, např. v městských vodních prvcích (fontány, vodní chodníky apod.), náleží k velmi oblíbeným zpestřením městské zástavby, upravujícím okolní klima. Přestože tyto prvky nejsou určeny přímo ke koupání, řada z nich svým charakterem k přímému kontaktu s vodou vybízí, čehož využívají různé skupiny obyvatel, především děti a osoby bez domova. Zdravotním rizikem nemusí být pouze vlastní kontakt s vodou, ale i případná expozice vznikajícím aerosolům. Zdrojem vody v těchto vodních prvcích bývá v naprosté většině pitná voda z vodovodního řadu, která je dále v závislosti na použitých technologiích úpravy recyklována, upravována a obvykle dezinfikována.
V prvním roce řešení projektu jsme se snažili o vytipování vhodných objektů pro naše sledování, a vycházeli jsme především z webových stránek „Pražské fontány a kašny“ (www.prazskekasny.cz), které obsahují cca 600 objektů, a z údajů obdržených z KHS Středočeského kraje (77 objektů). Byl vybrán soubor 34 vodních prvků, které se pro náš projekt zdály jako nejvhodnější (volně přístupné, na frekventovaných místech s očekávaným přímým kontaktem s lidmi). Kromě prostých vzorků bylo u vybraných vodních prvků odebráno více vzorků z různých míst téhož vodního prvku za účelem zjištění homogenity kvality vody v prostoru; několik vodních prvků bylo testováno též blokově (několik odběrů v určitém časovém úseku). Celkem bylo odebrána a analyzována voda z 29 různých vodních prvků. Zbylých 5 vybraných objektů nebylo vzorkováno především proto, že tyto vodní prvky byly v době naší návštěvy mimo provoz; v některých případech se to zdálo být dokonce dlouhodobým stavem.
Bylo zjištěno, že mikrobiální kontaminace vody, ačkoliv pochází původně z vodovodního řadu, může být značná, protože se recyklací do vody splachuje mikrobiální oživení povrchů – úroveň kontaminace zřejmě nejvíce souvisí s nedostatečnou dezinfekcí (nízkým obsahem volného chloru). Jak bylo námi zjištěno a popsáno i v zahraniční literatuře, v městských vodních prvcích se mohou vyskytovat nejen indikátory fekálního znečištění, ale také (potenciálně) patogenní bakterie Pseudomonas aeruginosa a Staphylococcus aureus. A protože vodní prvky jsou využívány převážně dětmi, nelze vyloučit, že by pro ně mohla takto kontaminovaná voda představovat zdravotní riziko.
Na základě výsledků z roku 2020 bylo vytipováno 10 objektů (zahrnující především různé typy vodních prvků) k podrobnějšímu sledování v roce 2021, kde se vedle vývoje kvality vody v čase zaměřujeme na popis, případně konzultace jednotlivých technologií ve spolupráci s provozovateli a pracovníky KHS. Zároveň doplňujeme soubor jednorázově vzorkových vodních prvků.
Výstupy z projektu – publikace a přednášky:
Publikace:
- Baudišová D., Bobková Š., Jeligová H., Kožíšek F., Pumann P. Mikrobiální kontaminace vod v městských fontánách. In: Říhová Ambrožová J., Petráková Kánská K. (ed). Sborník konference Vodárenská biologie 2021, 10.-11.2.2021, Praha, str. 111-116. Vodní zdroje EKOMONITOR, Chrudim. ISBN 978-80-88238-19-5.
- Bobková Š, Baudišová D, Kožíšek F, Jeligová H. Mikrobiom člověka a mikrobiom pitné vody – paralely a souvislosti. Hygiena, 2021, 66(2):55-9. Dostupný on-line: https://hygiena.szu.cz/cz/artkey/hyg-202102-0004_mikrobiom-cloveka-a-mikrobiom-pitne-vody-paralely-a-souvislosti.php .
- Kožíšek F., Jeligová H., Bobková Š., Myšáková M., Pumann P., Baudišová D. Zkušenosti s recyklací vody v budovách v ČR. In: Kabelková I., Benáková A., Bareš V. (ed). Sborník příspěvků 14. bienální konference CzWA VODA 2021, 22.-24.9.2021, Litomyšl, str. 347-355. Asociace pro vodu ČR z. s., Brno 2021. ISBN 978-80-11-00385-2.
- Kožíšek F., Pumann P., Jeligová H., Bobková Š., Baudišová D., Paul J. Recyklace vody v budovách – přínos nebo problém pro provozovatele vodovodů a kanalizací? SOVAK – Časopis oboru vodovodů a kanalizací, 2021, 30(9): 273-277.
- Kožíšek F., Jeligová H., Bobková Š., Myšáková M., Pumann P., Baudišová D. Zkušenosti s recyklací vody v budovách v ČR. TZB-Info, 27. 10. 2021, str. 1-10;
Dostupný on-line https://voda.tzb-info.cz/22951-zkusenosti-s-recyklaci-vody-v-budovach-v-cr (převzato ze Sborníku příspěvků 14. bienální konference CzWA VODA 2021). - Baudišová D., Bobková Š., Kožíšek F., Jeligová H. Bakterie z čeledi Enterobacteriaceae v recyklovaných vodách. In: Říhová Ambrožová J., Petráková Kánská K. (eds). Sborník on-line konference Vodárenská biologie 2022, 10.-11.2.2022, Praha, str. 124-131. Vodní zdroje EKOMONITOR, Chrudim 2022. ISBN 978-80-88238-24-9.
- Bobková Š., Hrbek J., Myšáková M., Kožíšek F., Pumann P., Baudišová D. Zkušenosti uživatelů systémů recyklace vody podpořené z programu Dešťovka. In: Dobiáš P. (ed.) Sborník z 16. ročníku konference PITNÁ VODA 2022, konané v Táboře 23.-26.5.2022; str. 129-133. Vydal ENVI-PUR, Praha 2022; ISBN 978-80-905059-9-5.
- Baudišová D., Bobková Š., Jakubů V., Jeligová H., Kožíšek F. Bakterie z čeledi Enterobacteriaceae v recyklovaných vodách, metody jejich stanovení a citlivost na vybraná antibiotika. VTEI (Vodohospodářské technicko-ekonomické informace), 2022, 64(4): 4-10.
Dostupný on-line: https://www.vtei.cz/2022/08/bakterie-z-celedi-enterobacteriaceae-v-recyklovanych-vodach-metody-jejich-stanoveni-a-citlivost-na-vybrana-antibiotika/ - Baudišová D., Kožíšek F. Somatické kolifágy – indikátor eliminace enterických virů. In: Dobiáš P. (ed.) Sborník z 16. ročníku konference PITNÁ VODA 2022, konané v Táboře 23.-26.5.2022; str. 182-187. Vydal ENVI-PUR, Praha 2022; ISBN 978-80-905059-9-5.
- Kožíšek F, Rödlová S, Šašek J, Bobková Š, Baudišová D, Jeligová H. Zdravotní rizika při využití recyklovaných vod v budovách. Část 1 – Srážkové vody. Hygiena. 2022;67(3):92-100. doi: 10.21101/hygiena.a1818.
Dostupný on-line: https://hygiena.szu.cz/cz/artkey/hyg-202203-0002_zdravotni-rizika-pri-vyuziti-recyklovanych-vod-v-budovach-cast-1-8211-srazkove-vody.php - Kožíšek F., Bobková Š., Baudišová D., Jeligová H. (2022). Zdravotní rizika při využití recyklovaných vod v budovách. Část 2 – šedé vody. Hygiena, 67(4): 125-133.
Dostupný on-line: https://hygiena.szu.cz/cz/artkey/hyg-202204-0002_zdravotni-rizika-pri-vyuziti-recyklovanych-vod-v-budovach-cast-2-8211-sede-vody.php - Bobková Š., Baudišová D., Jeligová H., Pumann P., Kožíšek F. Využití srážkových a přečištěných šedých vod v České republice. In: Říhová Ambrožová J., Petráková Kánská K. (eds). Sborník konference Vodárenská biologie 2023, 9. – 10. února 2023, Praha, str. 78-85. Vodní zdroje EKOMONITOR, Chrudim 2023. ISBN 978-80-88238-26-3.
příspěvek ze sborníku - Baudišová D., Mayerová L., Bobková Š., Pumann P., Pouzarová T., Jeligová H., Kožíšek F. Městské vodní prvky – radost i riziko. In: Říhová Ambrožová J., Petráková Kánská K. (eds). Sborník konference Vodárenská biologie 2023, 9. – 10. února 2023, Praha, str. 97-104. Vodní zdroje EKOMONITOR, Chrudim 2023. ISBN 978-80-88238-26-3.
příspěvek ze sborníku
Přednášky:
- Baudišová D. Mikrobiální kontaminace vod v městských fontánách. Konference Vodárenská biologie 2021, Praha 11.2.2021.
- Kožíšek F. Recyklace vody v budovách – přínos nebo problém pro české vodárenství? Konference Pitná voda Tábor 2020-2021 (virtuální).
- Kožíšek F. Zkušenosti s recyklací vody v budovách v ČR. 14. bienální konference CzWA VODA 2021, Litomyšl 23.9.2021.
- Baudišová D. Bakterie z čeledi Enterobacteriaceae v recyklovaných vodách. Konference Vodárenská biologie 2022, Praha, 11.2.2022.
- Bobková Š. Zkušenosti uživatelů systémů recyklace vody podpořené z programu Dešťovka. Konference PITNÁ VODA 2022, Tábor 24.5.2022.
- Baudišová D. Somatické kolifágy – indikátor eliminace enterických virů. Konference PITNÁ VODA 2022, Tábor 25.5.2022.
- Bobková Š, Baudišová D., Kožíšek F. Recyklace vody v budovách: Stav řešení projektu SZÚ „Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích“. Jak si počínat do doby legislativní regulace? Konzultační den hygieny vody, SZÚ, Praha 17. 5. 2022.
- Kožíšek F. Lze dosáhnout správné mineralizace pitné vody vyráběné pomocí ultramembrán či jiných způsobů demineralizace? Závěrečná konference projektu LIFE – Water and Health, PřF UK, Bratislava 10. 11. 2022.
prezentace