Víceletý kontrolní plán pro rezidua pesticidů 2023-2025 ČR
Dne 1. září 2008 se stalo použitelným nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005 o maximálních limitech reziduí pesticidů (MLR) v potravinách jak rostlinného, tak i živočišného původu, a krmivech, kterým byla stanovena harmonizovaná pravidla pro rezidua pesticidů na úrovni Evropské unie (EU).
Nařízení (ES) č. 396/2005 se přímo dotýká veřejného zdraví, kdy stanovením harmonizovaných maximálních limitů reziduí pesticidů (dále jen MLR) v produktech rostlinného a živočišného původu, podložených hodnocením rizika a s přihlédnutím ke správné zemědělské praxi naplňuje požadavek zajištění vysoké úrovně ochrany konečného spotřebitele, která bude na stejné úrovni ve všech členských státech EU. Kromě toho je nařízení významné z pohledu fungování vnitřního trhu EU tím, že se zajišťují rovné podmínky hospodářské soutěže. Nařízení se týká pesticidů, které se používají v zemědělství jak v EU, tak i mimo území EU. Jsou zde uvedeny MLR pro celou řadu zemědělských produktů rostlinného a živočišného původu nebo jejich částí zahrnutých v nařízení Komise (EU) 2018/62, kterým se nahrazuje příloha I nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 396/2005. Nové limity berou v úvahu potřeby nejcitlivější skupiny populace, jako jsou kojenci a děti. Důležitou zásadou je, že bezpečnost potravin a krmiv má přednost před ochranou rostlin. Nařízení je průběžně na základě vědeckých podkladů a stanovisek Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) novelizováno.
Nezbytnou podmínkou implementace tohoto nařízení je výkon úředního dozoru v oblasti reziduí pesticidů. V zájmu zajištění jednotného systému, avšak s přihlédnutím k národním specifikům, nařízení požaduje, aby členské státy zpracovaly víceleté národní programy kontroly reziduí pesticidů, které jsou podle potřeby aktualizovány a vyhodnocovány. Tyto národní programy kontroly reziduí pesticidů jsou předkládány Evropské komisi (DG SANTE) a všem členským státům a jsou zpřístupněny rovněž veřejnosti.