SZÚ

Kontaktní údaje


Státní zdravotní ústav
Šrobárova 49/48
Praha 10, 100 00
Tel.: 26708 1111
E-mail pro elektronická podání:
podatelna@szu_cz
E-mail pro elektronickou fakturaci:
fakturace@szu_cz
Běžný tvar e-mailu zaměstnanců SZÚ:
jmeno.prijmeni@szu_cz
Datová schránka: ymkj9r5
IČ: 75010330
DIČ: CZ75010330
Č. účtu: 1730101/0710
Profily zadavatele:
e-Gordion
Tendermarket
NEN
Tisková mluvčí:
Štěpánka Čechová
Tel.: 725 191 383
Home » Témata zdraví a bezpečnosti » Nemoci a jejich prevence » Infekční nemoci » A - Z infekce » CH » Chřipka » Nový typ chřipky "pandemic (H1N1) 2009" (dříve... » Zprávy a informace z Národní referenční... » Doporučený postup při odběru klinického...
Stáhnout článek jako PDF Vytisknout

Doporučený postup při odběru klinického materiálu pro diagnostiku respiračních virů


                                                                   

      Doporučený postup při provádění nazofaryngeálního výtěru:

 

 1. Manipulace s odběrovou soupravou musí být prováděna za sterilních podmínek.
 2. Odběrovou soupravu tvoří dva vatové tampony, záznamová karta a zkumavka s virologickým odběrovým médiem. Odběrové médium se uchovává v mrazničce při teplotě -20 ± 5 oC. Před odběrem je nutné médium rozmrazit tak, aby před použitím neobsahovalo kousky ledu.
 3. Složení odběrového média: PBS pH 7,4, 2% roztok BSA a antibiotika. NRL pro chřipku a NRL pro nechřipkové respirační viry doporučují 2000 j/ml penicilinu a 1000 μg/ml streptomycinu. Pokud předpokládáme použití v tkáňových kulturách, je vhodné přidat 25 μg/ml amphotericinu.
  1. 2% BSA
  2. penicillin                    1 000 iu/ml
  3. streptomycin             1 mg/ml
  4. Amphotericin                        25µg/ml
  5. PBS (phosphate buffer saline) pH 7.2 - 7.4
 4. Největší výtěžnost má odběr v akutní fázi infekce, tj. v prvních třech dnech od rozvoje klinických příznaků onemocnění.
 5. Výtěr je nejlépe provést po ránu nalačno, bez předchozího používání  kloktadel a jiných dezinficiencií, žádný alkohol předem, bez čištění zubů které zkreslují laboratorní vyšetření. Totéž mohou způsobovat některé zubní pasty.
 6. Pacienta před výtěrem necháme zakašlat. Jedním vatovým tamponem provedeme stěr zadní stěny nosohltanu krouživým pohybem tak, aby se setřelo co nejvíce epiteliálních buněk. Je nutné se vyhnout mandlím! Tampon vložíme do virologického odběrového média a asi uprostřed špejli zalomíme o okraj zkumavky. Druhým tamponem vytřeme obě nosní dírky a špejli opět zalomíme o okraj téže zkumavky (co možná nejmenší naředění výtěru).
 7. Provedeme přesný zápis údajů do záznamové karty, tj. jméno, rodné číslo pacienta, kód zdravotní pojišťovny, všechny symptomy choroby, dosavadní terapii, jméno a odbornost a IČZ odesílajícího lékaře a jeho telefon.
 8. Výtěr v odběrovém médiu ihned uložíme do chladničky (+2 až +8 oC). Materiál se nesmí zmrazit! Nutno co nejrychleji transportovat do virologické laboratoře (SZÚ, NRL pro chřipku, budova č.4, 1.poschodí, dveře č.14 - Příjem materiálu) v termosce při chladničkové teplotě.

 

 

Doporučené metody ve virologické diagnostice, tj. stručné návody pro odběr, uchovávání, transport, zpracování a volbu nejvhodnějšího typu vyšetření a s tím spojeného způsobu odběru klinického materiálu je uveden v Acta hygienica, epidemiologica  et microbiologica (AHEM) č.1/2000. 

 

                                                                                                 

 

 

Nahoru