Koupání ve volné přírodě

Rizika při koupání ve volné přírodě

Při koupání ve volné přírodě na nás číhá řada nebezpečí. Pokud jsme si jich vědomi, můžeme se jim z větší části vyhnout. Proto si přečtěte stručně zpracované informace o jednotlivých nebezpečích:

  • Největší nebezpečí není spojeno s jakostí vody. Každý rok při vodní rekreaci se řada lidí utopí nebo utrpí vážná zranění.
  • Letní počasí nás láká ven do přírody. Lidé se chodí koupat, opalovat a odpočívat. Letní horko a sluneční paprsky však našemu zdraví ne vždy svědčí. Nejcitlivější skupinou jsou hlavně kojenci, malé děti, staří lidé, obézní jedinci a osoby s onemocněním srdce a oběhové soustavy. Zdravotní problémy způsobuje především vysoká teplota a UV záření.
  • Na mnoha našich nádržích dochází v letních měsících k masovému rozvoji sinic.
  • Znečištěná koupací voda může být příčinou různých infekčních onemocnění.
  • V některých koupacích vodách může u koupajících se objevit cerkáriová dermatitida, která se projevuje intenzivně svědícími skvrnami, puchýři a zarudnutím kůže.

Pokud se u Vás vyskytly zdravotní problémy a máte dojem, že byly způsobeny koupáním nebo jinou aktivitou (hry, vodní sporty) v přírodní nádrži, řece nebo i ve veřejném bazénu, můžete nám to sdělit pomocí krátkého dotazníku.